Day Q - Polacy na starcie. Ruszają 24. Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce


Opublikowane w pon., 06/08/2018 - 13:21

Chociaż oficjalnie 24. Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce zaczynają się we wtorek, to już dziś w Berlinie swoje eliminacje rozpoczną sprinterzy oraz kulomioci. W blokach startowych pojawi się m.in. Ewa Swoboda.

W biegu na 100 m wystartują Dominik Kopeć - tegoroczny mistrz kraju na 100 i 200 m, Przemysław Słowikowski oraz Remigiusz Olszewski. Najlepszym wynikiem w tym sezonie legitymuje się ostatni z wymienionych biegaczy - 10.21. Wśród rywali naszych reprezentantów są Holender Churandy Martina – mistrz Europy z 2016 roku w biegu na setkę, czy też Niemiec Julien Reus – brązowy medalista halowych mistrzostw Europy na 60 m z 2015 roku. Początek rywalizacji od 16:30. Bezpośredni awans do półfinałów uzyska dwóch najlepszych zawodników z każdej serii oraz pięciu z najlepszymi czasami. Polacy startują w innych seriach.

Na koniec dnia, po godz. 17:45, na bieżni stanie Ewa Swoboda. Polka wystartuje w drugiej serii. Wśród zawodniczek z którymi przyjdzie jej rywalizować tylko Holenderka Naomi Sedney w tym roku uzyskała lepszy wynik - 11.19. Awans do półfinałów wydaje się więc formalnością, bo do kolejnej rundy przechodzą trzy najlepsze zawodniczki z każdego biegu i cztery z czasami. Dodajmy, że już we wtorek w sesji wieczornej rozegrany zostaną finały na 100 m kobiet i mężczyzn.

O miejsce w kolejnej fazie eliminacji biegu na 400 m ppł walczyć będzie dziś także 22-letni Jakub Mordyl. Wystartuje on w serii m.in. ze Słowakiem Martinem Kucerą - złotym medalistą Uniwersjady z Kazania. Bezpośredni awans uzyska tylko dwóch zawodników i pięciu z najlepszymi czasami. W półfinale czeka już Patryk Dobek. Początek eliminacji o 17:05.

W kwalifikacjach do skoku w dal wystąpi Tomasz Jaszczuk – czwarty zawodnik Halowych Mistrzostw Europy z Belgradu. Pewny awans da mu wynik 8.00 m lub taki, który znajdzie się wśród 12 najlepszych wyników dnia. Rekord życiowy Polaka wynosi 8.18 m.

O awans do finału walczyć będzie dziś także dwóch młociarzy - Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek. Ten ostatni broni tytułu mistrza Europy. Pewny awans da już odległość 76 m.

Poza Stadionem Olimpijskim swoje kwalifikacje rozgrywać będą kulomioci, a wśród nich trzech Polaków: Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki i Jakub Szyszkowski. Rywalizacja odbędzie się w okolicach Breitscheidplatz. To właśnie tam w 2016 roku doszło do zamachu terrorystycznego na jarmark bożenarodzeniowy. Organizatorzy mistrzostw chcą nieco odmienić klimat tego miejsca, organizując wspomniane kwalifikacje pchnięcia kulą, start i metę biegu maratońskiego, chodu, a także wieczorne dekoracje.

24. Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce oglądać można w kanałach TVP S.A a także Eurosport. Dodatkowo w internecie można śledzić wszystkie konkurencje rozgrywane w ramach Mistrzostw Europejskich, w tym pływanie, kolarstwo torowe, triathlon, wioślarstw (więcej informacji).

RZ

fot. mat. pras.


Polecamy również:


Podziel się: