Debiutantka konserwatystka mistrzynią USA w maratonie!


Opublikowane w wt., 04/12/2018 - 13:18

W czasie gdy większość biegaczy w Polsce rozpoczyna przygotowania do kolejnego sezonu, na świecie wciąż walczą o tytuły. W miniony weekend Amerykanie poznali mistrzów kraju w maratonie. Na starcie zabrakło największych gwiazd.

Mistrzostwa rozegrano w stolicy stanu Kalifornia - Sacramento. Impreza nie była najsilniej obsadzona. Znani zawodnicy zjeżdżają się raz na 4 lata, gdy mistrzowski bieg stanowi kwalifikację do igrzysk olimpijskich; rok temu, również w Sacrameto, złoto zdobył Tim Ritchie – co jest jego największym sukcesem w karierze, ale już dwa lata temu, gdy stawką była przepustka do Rio de Janiero, wygrał Galen Rupp (w Brazylii sięgnął po brązowy medal).

Poza wspomnianym Ruppem, tegoroczne wyniki Amerykanów nie zachwycają. Tylko podopieczny Alberto Salazara łamał granice 2h10’. Wygrał też maraton w czeskiej Pradze z rezultatem 2:06:07 i jest liderem krajowych list. Drugi w tym zestawieniu, Jared Ward, biegał „tylko 2:12:24, co dało mu jednak 6. miejsce w Maratonie Nowojorskim. Wśród pań jest nieco lepiej, bo osiem biegaczek złamało 2h30’. Liderką krajowej listy jest Amy Cragg, która byłą trzecia w Tokio, z czasem 2:21:42.

Wróćmy jednak do Sacramento. Mistrzem kraju został wręcz anonimowy Brogan Austin. Do mety dotarł z nową życiówką – 2:12:39. W 2016 roku podczas kwalifikacji olimpijskich był dopiero 39. Teraz ma swoje 5 minut.

Srebro zdobył Matt Llano (2:13:00). Po brąz sięgnął zawodnik o swojsko brzmiącym nazwisku - Josh Izewski (2:13:16 – debiut).

Najwięcej emocji dostarczyła wygrana w biegu pań 26-letniej Emmy Bates. Biegaczka zadebiutowała w maratonie, uzyskując wynik 2:28:19. Bates trenuje pod okiem męża, który… pracuje jako kurier, a sama mieszka w domu bez prądu i bieżącej wody. Jej najważniejsze osiągnięcia to 27. miejsce w tegorocznych MŚ w półmaratonie w Walencji i szóste miejsce w mistrzostwach USA na 10 km. 

Swój trud Emmy Bates zadedykowała ofiarom pożarów, które w ostatnim czasie nawiedziły Kalifornie. Całą trasę pokonała w symbolicznej koszulce. Zawodniczka nawiązała też współpracę z jedną firm piwowarskich, które zdecydowały się przekazać dochód ze sprzedaży napoju w dniu w imprezy, na pomoc potrzebującym.

Srebrny medal mistrzostw USA w maratonie wywalczyła Stephanie Bruce, z wynikiem 2:29:21. Co ciekawe, zawodniczka ta startowała w tegorocznym Maratonie Nawojskim, gdzie zajęła 11. miejsce z czasem 2:30:59. Trzecia była Samantha Rocker z rezultatem 2:30:25.

Mistrzostwa USA w maratonie były ostatnią imprezą zaliczaną do cyklu USATF Running Circuit, skupiającego imprezy mistrzowskie na dystansach od 5 km do maratonu i przełajów. W tym roku zwycięzcami serii zostali Leonard Korir oraz Emmy Bates.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce