Diagonale des Fous: Gediminas Grinius 4., Krystian Ogły 21. na Reunionie

Opublikowane w sob., 25/10/2014 - 14:37

Dłuższa trasa, deszcz, śliskie fragmenty nawierzchni. Takie atrakcje czekały na 2435 uczestników 22. edycji Diagonale des Fous. Ostatni etap cyklu Ultra-Trail World Tour przyciągnął na wyspę Reunion zawodników z 20 krajów, w tym trzech Polaków.

Gwiazdą imprezy był niewątpliwie Francois D’Haene, który stanął na starcie w charakterze obrońcy tytułu sprzed roku. Bieg w jego wykonaniu do złudzenia przypominał ten wokół Mount Fuji. Francuz od samego początku utrzymywał się w czołówce biegu, a od 40 kilometra wysunął się na prowadzenie i niemal bez wysiłku powiększał swoją przewagę. Linię mety przekroczył po 24 godzinach, 25 minutach i 2 sekundach.

„Byłem w gorszej dyspozycji niż przed rokiem, ale to był fantastyczny dzień i naprawdę dobrze się bawiłem” - powiedział D’Heane dziennikarzom SFR.

Rywale D’Haena rezygnowali z rywalizacji z powodu kontuzji. Z trasy zszedł m.in. Julien Chorier i Xavier Thevenard. Celem D’Haena nie było jedynie zwycięstwo w tej imprezie, a przesunięcie się w górę w klasyfikacji generalnej całego cyklu UTWT. Przed startem był czwarty. W tej chwili nie ma jeszcze wyników całej serii, ale można przyjąć, że to zwycięstwo pozwoliło mu zająć medalowe miejsce.

O miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu walczył także Gediminas Grinius, który na Reunionie zaczął spokojnym tempem, ale od setnego kilometra znajdował się w prowadzącej piątce. Kontuzja i zejście trasy Ikera Karrrery umożliwiły Griniusowi przesunięcie się o jeszcze jedno miejsce w klasyfikacji w górę. Zresztą niewiele zabrakło do trzeciego miejsca. Litwin, reprezentujący Polskę ukończył trasę w czasie 27:25:13. Trzeci na mecie Aurelien Collete miał wyniki 27: 24:53.

Oprócz Griniusa z 172-kilometrową, techniczną trasą zmagało się jeszcze dwóch Polaków. Jakub Brzeczkowski jej nie ukończył. Zrezygnował z wyścigu po 74 kilometrach. Natomiast Krystian Ogły walczył do końca i ukończył rywalizację na 21 miejscu. Przypomnijmy, że miał ponad 2000 rywali.

W rywalizacji pań również wygrała zeszłoroczna zwyciężczyni. Nathalie Mauclair prowadziła od startu do mety. W klasyfikacji open zajęła 19. miejsce.

- Miałam dobry dzień i po prostu dobrze mi się biegło. Jestem trochę zmęczona, ale też zadowolona z mojej dyspozycji - powiedziała dziennikarzom SFR Nathalie, która podobnie jak D’Haene, na metę wpadła bez jakiegokolwiek śladu zmęczenia i z uśmiechem na ustach.

Wszystkie wyniki są jeszcze nieoficjalne.