Diagonale des Fous na francusko-szwajcarską nutę. Polacy... [WYNIKI]

Opublikowane w ndz., 22/10/2017 - 11:30

Jubileuszowa 25. edycja Diagonale des Fous jeszcze trwa, ale znamy już najważniejsze rozstrzygnięcia.

Diagonale des Fous („Przekątna Szaleńców”) rozgrywany jest na wyspie Réunion, położonej Oceanie Indyjskim, około 700 km na wschód od Madagaskaru. To najtrudniejsza runda cyklu Ultra-Trail World Tour. Uczestnicy mierzą się z 167-kilometrową trasą z 9580m przewyższenia w górę. Wyzwanie jest tym większe, że regulamin imprezy zabrania używania kijków.

- Głównymi wyzwaniami biegu są: dystans, duże przewyższenia, stromizny, wulkaniczne nieprzyjemne podłoże, możliwe gwałtowne opady, zmiany ciśnienia i wysoka temperatura w dzień. W połączeniu ze sobą mogą stanowić czynnik wyniszczający organizm - pisał w swojej relacji z Reunionu Krystian Ogły, pierwszy Polak który ukończył Diagonale des Fous. W ubiegłym roku pokonał 173-kilometrową trasę - wydłużoną w stosunku do pierwotnej wersji przez osuwiska skalne - w 31 godzin i 48 minut. Dało mu to wysokie 21. miejsce.

Jak zaznaczy Krystian, Ogromny wysiłek rekompensują wprost bajeczne widoki. To one ściągają tłumy chętnych. W tym roku na start zgłosiło się ponad 2,5 tys. osób z całego świata, w tym gwiazdy ultra - Antoine Guillon, Xavier Thevenard, Jim Walmsley, Ludovic Pommeret, Andrea Huser, Fernanda Maciel.

Bieg mężczyzn zdominowali Francuzi. Najszybciej pobiegł Benoit Girondel. 31-latek, który w tym roku zajmował m.in. siódme miejsce w Transgrancanarii, a w ubiegłym wygrywał 100-kilometrowy dystans Festiwalu Templariuszy, pokonał trasę w mniej niż dobę - 23:53:53.

Girondel o ponad pół godziny wyprzedził Antoina Guillone - 24.26:12. Podium, z ponad godzinną stratą do lidera dopełnił Guillaume Beauxis - drugi zawodnik ubiegłorocznego Maratonu Du Mont-Blanc.

Bieg pań bezapelacyjnie wygrała Andrea Huser. Utytułowana Szwajcarka, zwyciężczyni TDS z 2015 r. i Lavaredo Ultra-Trail z 2016 roku, pobiegła w 26:34:52, o ponad 2 i pół godziny wyprzedzając Emilie Lecomte. Sama Lecomte powtórzyła swoje osiągnięcie z 2015 roku. Trzecie miejsce zajęła kolejna Francuska Marcelle Puy (47 lat, wygrywała m.in. Trail Des 2 Rivieres i Trail Du Colorado).

Na Reunionie pobiegło w tym roku trzech Polaków. Wspólnie trasę przemierzyli ratownicy GOPR - Dominik Jagiełła i Wojciech Pawula, zajmując 513 i 514. miejsce w stawce. Zajęło im to 43 godziny i 55 minut.

W trzynastej setce bieg ukończył Bartłomiej Trela z Tarnowa. Na trasie spędził ponad 53 godziny, ale nie wynik był dla niego najważniejszy. Jak ocenił, był to najtrudniejszy start w jego karierze.