Diamentowa Liga: Dobre biegi Polaków w Birmingham [WIDEO]

Opublikowane w ndz., 20/08/2017 - 21:54

W angielskim Birmingham rozegrano ostatni mityng kwalifikacyjny Diamentowej Ligi. Przed nami już tylko finały które wyłonią zwycięzcą tegorocznej edycji. W Anglii wystartowało aż 11 Polaków.

Wydarzeniem dnia był bieg na dystansie 3000 m z udziałem Brytyjczyka Mo Faraha. Dla mistrza i wicemistrza świata z Londynu był to ostatni start na bieżni przed własną publicznością w karierze. Nie zawiódł i wygrał z wynikiem 7:38.64. Łatwo skóry nie oddał Hiszpan Adel Mechaal - wicemistrz Europy w biegu na 5000 m z Amsterdamu, który ostatecznie był drugi z blisko 2 sekundami straty.

Nasz reprezentant - Krystian Zalewski - zajął dziesiąte miejsce, z wynikiem 8:11.51.

Bieg z Farahem nie był zaliczany do cyklu Diamentowej Ligi. O punkty i miejsce w finale rywalizowały za to panie. Na 3000 m wygrała Holenderka Sifan Hassan, która rezultatem 8:28.90 ustanowiła nowy rekord kraju oraz poprawiła rekord mityngu. Również druga na mecie Konstanze Klosterhalfen, czasem 8:29.89, poprawiła rekord Niemiec.

W zmaganiach na 800 m mężczyzn wygrał Nijel Amos z Botswany, który uzyskał rezultat 1:44.50. Drugi był dwukrotny wicemistrz świata Adam Kszczot z rezultatem 1:45.28. Trzecie miejsce zajął Marcin Lewandowski z najlepszym wynikiem w tym sezonie - 1:45.33.

Dzięki wysokiej pozycji zawodnik Zawiszy Bydgoszcz wystartuje razem z reprezentacyjnym kolegą w finale 800 m Diamentowej Ligi w Brukseli. Wcześniej miał też zapewniony udział w biegu finałowym na 1500 m w Zurychu.

Dwie nasze reprezentantki - Angelika Cichocka i Sofia Ennaoui - wystartowały w biegu na 1500 m kobiet. Od początku z prowadzenia Brytyjki Jeanny Meadows skorzystała tylko Etiopka Gudaf Tsegay. Jej przewaga nad pozostałymi wynosiła nawet 20 metrów, aż do ostatniego okrążenia. Wtedy do pracy wzięła się kolejna Etiopka Dawit Seyaum, która odrobiła straty i wygrała z wynikiem 4:01.36. Angelika Cichocka była szósta z rezultatem 4:03.18. Natomiast Sofia Ennaoui dotarła do mety na dwunastym miejscu, z czasem 4:07.85. W finale konkurencji wystąpi tylko nasza Mistrzyni Europy z Amsterdamu. Angelika Cichocka prowadzi zresztą w klasyfikacji punktowej, jednak o wszystkim zdecyduje finałowy bieg w Brukseli.

W pozostałych konkurencjach rozgrywanych na Alexander Stadium:

W konkursie w skoku w wzwyż Sylwester Bednarek był 6 z wynikiem 2.20 m - wygrał Katarczyk Mutaz Essa Barshim z rewelacyjnym rezultatem 2.40 m. Po skoku zwycięzca... zabrał poprzeczkę na pamiątkę.

W konkursie trój skoku Anna Jagaciak-Michalska była piąta. Na tej samej pozycji znalazł się w pchnięciu pulą Michał Haratyk, natomiast Konrad Bukowiecki był dziewiąty.

W rzucie młotem, rozgrywanym jako konkurencja pokazowa zwyciężyli Joanna Fiodorow i Paweł Fajdek. O wygranej decydowała suma wyników uzyskanych przez naszych młociarzy. Polacy wyprzedzili duety z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

W luźnej atmosferze, przed główną częścią mityngu, doszło do pojedynku chód vs bieg, pomiędzy chodziarzem Tom'em Bosworth'em – szóstym zawodnik IO na 20 km i rekordzistą świata w chodzie sportowym na dystansie mili, a jego rodakiem biegaczem średniodystansowym Adamem Clarkiem. Wygrał.... zobaczcie sami. Chodziarz miał do pokonania 1000 metrów, czyli 2,5 okrążenia wokół bieżni, a biegacz o jedno okrążenie więcej.