Diamentowa Liga: Kapitalne biegi w Zurychu. Znamy pierwszych zwycięzców

Opublikowane w pt., 30/08/2019 - 10:40

W Zurychu poznaliśmy pierwszych zwycięzców dziesiątego sezonu Diamentowej Ligi. Najwyżej z Polaków uplasował się tyczkarz Piotr Lisek, który w swojej konkurencji był trzeci. Blisko podium była też Justyna Święty-Ersetic.

Dominację w biegu na 400 m potwierdziła reprezentantka Bahrajnu Salwa Eid Naser, która wygrała z wynikiem 50.24. Tuż za nią w wyrównanej stawce podążała Polka Justyna Święty-Ersetic. Przez długi czas zanosiło się nawet na miejsce Polki w pierwszej trójce. Finalnie Polka była czwarta, z wynikiem 51.54. Przed mistrzynią Europy uplasowała się jeszcze Holenderka Lissane de Witte (51.30).

W biegu na 800 metrów kobiet, niezaliczanym jednak do punktacji Diamentowej Ligi, dobrze spisała się Anna Sabat, która zajęła czwarte miejsce z czasem 2:01.21. Jest to najlepszy wynik w tym sezonie zawodniczki Resovii Rzeszów. Do minimum na mistrzostwa świata trochę zabrakło (2:00.60 – red), niemniej jest szansa na wywalczenie kwalifikacji ze światowego rankingu. Druga z Polek Joanna Jóźwik, była dziesiąta z rezultatem 2:06.89.

Na powyższym dystansie, tyle że w biegu mężczyzn, zwycięzcą Diamentowej Ligi został Amerykanin Donovan Brazier, który na finiszu finałowego biegu wyprzedził Nijela Amosa. Botswańczyk zapłacił za mocne tempo, które narzucił od samego początku. 600 metrów pokonał w 1:14.43! Lidera „postawiło” na ostatnich metrach i nie było mowy o wygranej. Dodajmy, że Brazier ustanowił przy okazji rekord życiowy 1:42.70. Do finału nie awansował żaden z Polaków.

Nie było niespodzianki w zmaganiach na 3000 m z przeszkodami kobiet. Wygrała z dużą przewagą Kenijka Beatrice Chepkoech. Rekordzistka świata w tej konkurencji uzyskała nabiegała 9:01.71. Międzyczas Kenijki na pierwszym kilometrze to 2:51.89! Pozostałe miejsca na podium podzieliły między sobą jej rodaczki: Hyvin Kiyeng Jepkemoi (9:03.83) oraz Norah Jeruto (9:05.15). Na piątym miejscu znalazła się Niemka Gesa Felicitas Krause z rekordem Niemiec (9:07.51). Dla porównania, rekord Polski to 9:17.15 i od 2006 r. należy do Wiolety Frankiewicz z 2006 roku.

Aż do ostatniego okrążenia bieg na 1500 m kobiet rozgrywany był w spokojnym tempie. Takie zawodniczki jak Genzebe Dibaba, Konstanze Klosterhalfen czy Sifan Hassan pilnowały się wzajemnie, niczym w kolarskim peletonie przed sprinterskim finiszem. Na ok. 300 metrów przed końcem zaatakować chciała utytułowana Etiopka Dibaba, ale z trzeciego miejsca ruszyła mocno Hassan. Ostatecznie Holenderka uciekła konkurentkom i wygrała z wynikiem 3:57.08.

Drugie miejsce zajęła Niemka Konstanze Klosterhalfen z rezultatem 3:59.02, a trzecia była Kanadyjka Gabriela Maria Stafford ustanawiając rekord kraju (3:59.59). Za podium znalazła się jedna z faworytek – Genzebe Dibaba, która kończyła bieg z pewnymi problemami.

Szalona ucieczka i nie mniej szaleńcza pogoń. Tak w skrócie wyglądał bieg na 5000 m mężczyzn. Chociaż przez większość sezonu karty w konkurencji rozdawali Etiopczycy, to zwycięzcą finałowego biegu został Ugandyjczyk Joshua Cheptegei, ustanawiając przy okazji rekord życiowy 12:57.41. Cheptegei objął prowadzenie po 3. kilometrze. Na dwa okrążenia przed końcem miał już sporą przewagę nad stawką. Wtedy odrabiać straty zaczęła grupa z Etiopczykami Selomonem Baregą, Yomifem Kejelchą i Hagosem Gebrhiwetem. Na ostatnich metrach byli już blisko, jednak nie starczyło czasu i dystansu na dogonienie lidera. Ostatecznie drugi był Gebrhiwet z wynikiem 12:58.15, przed Kenijczykiem Kimelim (12:59.05)

W biegu na 200 m Diamentową Ligę 2019 zwyciężyła reprezentantka Bahamów Shaunae Miller-Uibo, która uzyskała wynik 21.74. To nowy rekord kraju oraz rekord Diamentowej Ligi. Jest to też najlepszy wynik w tym roku na świecie. Za jej plecami uplasowały się Brytyjka Dina Asher-Smith (22.08) oraz Elain Thomson z Jamajki (22.44).

Po raz kolejny formą błysnął Norweg Karsten Warholm, który triumfował w silnie obsadzonym finale na 400 m przez płotki. Mistrz Świata z Londynu uzyskał czas 46.92. Jest to nowy rekord Europy, rekord mityngu i rekord Diamentowej Ligi! Co więcej, jest to też drugi wynik w historii lekkiej atletyki w tej konkurencji! W Zurychu drugi był Amerykanin Rai Beniamin. Wynik 46.98 jest jego nowym rekordem życiowym, a zarazem trzecim wynikiem w tabelach historycznych konkurencji! Rekord świata 46.78 z 1992 roku jest zagrożony!

Statuetki zwycięzców Diamentowej Ligi w sezonie 2019 trafiły też w ręce Amerykanki Sydney McLaughlin w biegu na 400 ppł i jej rodaka Noaha Lylesa, który zwyciężył na „setkę”.

Piotr Lisek był trzeci wśród tyczkarzy (5.83m). W tej samej konkurencji Paweł Wojciechowski był piąty ( 5.73). Wygrał reprezentant USA - Sam Kendricks (5.93). O podium otarł się oszczepnik Marcin Krukowski który zajął czwarte miejsce z wynikiem 85.72 m.

Ostatnie rozstrzygnięcia w Diamentowej Lidze w sezonie 2019 poznamy już 6 września w Brukseli.

W 2020 i 2021 roku Diamentowa Liga przejdzie reformę. Według planów rozgrywany będzie już tylko jeden finał, właśnie w Zurychu.