Diamentowa Liga w Oslo w stylu retro. Mila Marzeń z Marcinem Lewandowskim i braćmi Ingebrigtsen


Opublikowane w śr., 12/06/2019 - 14:49

Kolejny, już piąty mityng Diamentowej Ligi zawita do Oslo. W czwartek w stolicy Norwegi, podczas mityngu Bislett Games nie zabraknie biało-czerwonych. Impreza promowana jest w klimacie retro.

W jednej z najciekawszych konkurencji wieczoru - Mili Marzeń - wystąpić ma Marcin Lewandowski. Dla wicemistrza Europy z Berlina będzie to debiut na tym dystansie, tyle że na otwartym stadionie. Zimą, pod dachem, zawodnik Zawiszy Bydgoszcz pokonał 1609 metrów w czasie 3:56.41. Ustanowił przy tym halowy rekord kraju.

Rekord kraju w biegu na milę na stadionie - 3:55.40 - należy do samego Bronisława Malinowskiego. Został ustanowiony w 1976 roku. Dodajmy, że Marcin Lewandowski do Oslo uda się po mityngu im. Ireny Szewińskiej, gdzie pobiegnie na 800 m.

Przed swoją publicznością na pewno pokazać chcą się słynni bracia Ingebrigtsen. Pobiegną Jacob i Filip. Uwaga skupiona będzie zwłaszcza na tym pierwszym, seniorskim mistrzu Europy na 1500 m i 5000 m, który już jako 16-latek łamał 4 minuty w biegu na milę. Mili Marzeń nie wygrał jeszcze żaden Norweg, zatem apetyty gospodarzy są ogromne.

Najlepszy rekord życiowy w zapowiedzianej stawce ma reprezentant Dżibuti Ayanleh Souleiman – halowy mistrz świata z Sopotu na 1500 m, który na 1609 m biegał już w 3:47.32.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jakob Ingebrigtsen, retro-style! #BislettGamesRetro @jakobing @diamondleagueathletics @norskfriidrett

Post udostępniony przez Oslo Bislett Games (@bislettgames)

Po niezbyt udanym występie w Rzymie, Patryk Dobek będzie chciał udowodnić, że to był tylko wypadek przy pracy. Młodzieżowy Mistrz Europy z 2015 r. w biegu na 400 m ppł w tym sezonie jest dobrej formie, co udowodnił biegając już poniżej 50 sekund (49.23 - red). Rekord życiowy Polaka to wynosi 48.40.

Faworytem tej konkurencji będzie Norweg Karsten Warholm – mistrz świata z Londynu i numer trzy na światowych listach w tym sezonie, z czasem 47.85. Niestety nie dojdzie do pojedynku na szczycie, bo swój start w Oslo musiał odwołać Katarczyk Abderrahaman Samba. Jako przyczynę podano zapalenie kaletki stawu biodrowego.

W biegu na 800 m, niezaliczanym do punktacji Diamentowej Ligi, pobiegnie Michał Rozmys - brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy z Bydgoszczy z 2017 roku. Rekord życiowy tego młodego zawodnika to 1:45.32. Póki co Michał biega ok. 4 sekundy wolniej.

Wśród faworytów wymieniani są dwaj Portorykańczycy w tym Ryan Sanchez, którego życiówka i najlepszy wynik w tym roku to 1:44.82, oraz Kenijczyk Kornelius Tuwei, który w swojej karierze pobiegł już 1:43.82.

Swoją dominację na 3000 m z przeszkodami będzie chciała uwodnić Kenijka Beatrice Chepkoech - rekordzistka świata w tej konkurencji (8:44.32). Co prawda w tym roku biegała wolniej, bo 9:04.53, ale i tak jest liderką światowych list. Jej główną rywalką do wygranej w Oslo będzie rodaczka Norah Jeruto, która w tym sezonie pobiegła w 9:12.99. Amerykanie liczyć będą na mistrzynię świata Emmę Coburn, która jednak dopiero rozpoczyna sezon. Jej rekord życiowy wynosi 9:02.58. Na żywiołowy doping może liczyć Norweżka Karoline Bjerkel Grovdal, z najlepszym wynikiem w karierze 9:13.35.

W Oslo wystąpią też tyczkarze Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek.

Mityng Bislett Games zaplanowano na czwartek 13 czerwca na stadionie Bislett. Zawody mają długą tradycję, sięgającą 1965 roku, co organizatorzy podkreślają w oryginalnej promocji wydarzenia, utrzymanej w stylu retro. 

Transmisja od godz. 20:00 w Polsacie Sport.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce