Doping w sporcie - jest lepiej, ale do ideału sporo brakuje

 

Doping w sporcie - jest lepiej, ale do ideału sporo brakuje


Opublikowane w czw., 08/10/2015 - 12:59

W zeszłym roku przeprowadzono na całym świecie ponad 283 tysiące kontroli antydopingowych. Zakazane substancje znaleziono w 3800 próbkach – ogłosiła w specjalnym raporcie Światowa Agencja Antydopingowa (WADA).

Blisko 66 proc. ujawnionych przypadków dotyczyła sportów olimpijskich, przy czym statystycznie najczęściej problem dotyczył takich dyscyplin jak podnoszenie ciężarów (1,9 proc. niekorzystnych wyników) i jazdy konnej (1,8 proc.). Wśród sportów nieolimpijskich problem z dopingiem mają przede wszystkim kulturyści (13,7 proc.), ale po niedozwolone substancje sięgali również zawodnicy takich dyscyplin jak brydż czy rzutki.

Najwięcej testów przeprowadzono wśród piłkarzy – 31242. Jednak zaledwie 144 z nich zostało przyłapanych na dopingu. Nieco gorzej wygląda sytuacja w lekkoatletyce. Wśród 25830 próbek 261 zawierało zakazane substancje.

Jeśli chodzi o biegi, to wśród dotkniętych ostatnio plagą dopingu maratończyków przeprowadzono 926 kontroli, wpadło 21 zawodników. Biegaczy górskich kontrolowano 205 razy (4 przypadki dopingu), a ultramaratończyków zaledwie dwukrotnie (wszyscy czyści).

Analizując raport WADA optymizm budzi fakt, że mimo zwiększonej w porównaniu do poprzednich lat kontroli antydopingowych WADA zanotowała spadek o ponad 10 proc. pozytywnych wyników testów. Ocenia się, że jest to m.in. pochodna wprowadzenia przez władze światowego sportu tzw. paszportu biologicznego. Z drugiej strony niepokojąco brzmi stwierdzenie władz agencji, że więcej niż jeden na stu sportowców może zażywać niedozwolone środki.

Najczęściej kontrolowani są zawodnicy w Chinach (13180 próbek i 0,4 proc. przypadków dopingowych), Rosji (12556 próbek i 0,9 proc przypadków dopingowych) i Niemczech (9073 próbek i 0,2 proc. przypadków). Polska na tym tle nie wygląda najgorzej. Według Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie w 2014 r. sprawdzono 1428 naszych sportowców – 36 z nich przyłapano na dopingu.

Raport WADA opiera się na analizach przedstawionych przez krajowe organy sportowe i organizacje antydopingowe wynikach badań 35 akredytowanych laboratoriów na całym świecie. Wśród nich jest laboratorium z Warszawy, w którym w 2014 r. przebadano ponad 4 tys. próbek.

Pełny raport WADA dostępny jest TUTAJ.

MGEL

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce