Dopingowa wpadka na Mistrzostwach Świata OCR

Opublikowane w pt., 01/12/2017 - 14:19

Coraz częściej słyszymy o dopingowych wpadkach amatorów. Nie omijają one także biegów przeszkodowych.

Brązowy medalista mistrzostw świata w biegach przeszkodowych Amerykanin Ryan Woods został pozbawiony brązowego medalu mistrzostw po tym, jak w jego organizmie wykryto zabronione substancje. Dodatkowo jego drużyna straciła złoto w rywalizacji sztafet.

Przypomnijmy, że mistrzostwa świata rozegrane zostały w październiku w Kanadzie. W rywalizacji elity na dystansie 15 km zwyciężył faworyt Brytyjczyk Jonathan Albon. Najniższe miejsce na podium w rywalizacji elity zajął wspomniany Amerykanin Ryan Woods, który do zwycięzcy stracił 7 minut. Okazało się jednak, że zawodnik stosował niedozwolone wspomaganie.

Teraz z brązowego medalu cieszyć będzie się jego rodak Hunter Mcintyre, który do Woodsa stracił 40 sekund i w efekcie znalazł się tuż za podium.

Amerykanie pozbawieni zostali też złota za zwycięstwo w męskiej sztafecie w rywalizacji Pro. Co ciekawe, krążek będzie musiał zwrócić też jego kolega z kadry Hunter Mcintyre, który po dopingowej wpadce kolegi zyskał brąz indywidualnie. Zwycięzcami rywalizacji zostali Brytyjczycy.

Dodatkowo Ryan Woods został objęty zakazem startów imprezach organizowanych przez firmę organizującą mistrzostwa w 2018 roku. Adrian Bijanada, dyrektor generalny firmy stwierdził, że Woods współpracował przez cały okres dochodzenia i uważa, że użycie zabronionej substancji było całkowicie niezamierzone. – Ale poważnie traktuje uczciwość naszej konkurencji i nasza polityka antydopingowa odzwierciedla to zaangażowanie. Ma też nadzieję, że jest to dobra lekcja dla całej społeczności OCR – stwierdził.

Bijanda podkreślił również, każdy sportowiec ponosi odpowiedzialność za przestrzeganie zasad czystej gry, także amatorzy.

Całą sprawę wyjaśnił w oświadczeniu sam sportowiec. Wpadka była wynikiem nieuwagi i nieprzeczytanej etykiety na suplemencie.

– Jestem zszokowany. Chciałbym powiedzieć, że nie miałem zamiaru przyjmować zabronionej substancji i że świadomie nie startowałbym wiedząc, że mam w organizmie zakazane środki. Sam jestem odpowiedzialny za to, co przyjąłem. Wziąłem suplement który kupiłem w sklepie spożywczym. Było to DHEA (dehydroepiandrosteron - red), który to znajduje się na iście WADA. Jedak myślałem, że kupuję DHA, czyli Omega-3. Miałem okazję naprawić ten błąd, po prostu patrząc na etykietę lub wchodząc na stronę WADA, ale nigdy tego nie zrobiłem. Zamiast tego spakowałem odżywkę z resztą witamin i spędziłem cały weekend na Mistrzostwach Świata OCR. Wstydzę się obecnej sytuacja i chciałem przeprosić przyjaciół – oświadczył Woods.

Pewne jest że 37-latek nie wystartuje w przyszłym roku w MŚ ORC, które odbędą się w Londynie. Chociaż dziś zawodnik startuje głównie w znanych biegach i seriach przeszkodowych, np. Spartan Race, to wywodzi się z biegów ulicznych i górskich. W tej drugiej dyscyplinie reprezentował USA na arenie międzynarodowej. W 2011 roku brał udział w mistrzostwach świata w albańskiej Tiranie. Uplasował się na 49. pozycji.