Dwain Chambers wznowił sprinterską karierę?


Opublikowane w śr., 13/02/2019 - 11:40

Wszystko wskazuje na to, że prawie 41-letni Brytyjczyk wrócił na bieżnię. W dorobku ma medale mistrzostw świata i Europy, ale też dopingową wpadkę.

Na sportową emeryturę Chambers przeszedł w lipcu 2017 roku, ale kilka tygodni temu postanowił wznowić treningi. Dziś walczy o miejsce w reprezentacji na Halowe Mistrzostwa Europy w Glasgow. Doświadczony biegacz był już mistrzem świata na 60 m w 2010 roku, a rok wcześniej ustanawiał aktualny rekord Europy - 6.42.

W grudniu ubiegłego roku, podczas mityngu w Lee Valley, Chambers uzyskał czas 6.70, co jest to 41. wynikiem w Europie. Konkurencja o miejsce w kadrze była spora, bo o bilety na Glasgow ubiegają się także Reece Prescod, Adam Thomas, Confidence Lawson czy Richar Kilty.

Media na wyspach oceniły, że Chambers podjął się misji z gatunku tych nie do wykonania. Ale biorąc pod uwagę to, że większość ze wspomnianych sprinterów uzyskiwała w tym sezonie rezultaty na poziomie 6.63 - 6.64 sek., formą nasz weteran nie odstaje od kolegów.

O wszystkim mogły zadecydować krajowe mistrzostwa rozgrywane w Birmingham. W swoim biegu eliminacyjnym Chambers był drugi, z czasem 6.78 sek. W półfinale popełnił falstart. Po wszystkim, biegacz oznajmił, że czuł się jak skamieniałość, która została wskrzeszona. Startował już w innym środowisku, z zawodnikami o połowę młodszymi. Wspomnijmy tylko, że brąz mistrzostw Zjednoczonego Królestwa wywalczył 17-letni Jeremiah Azu (czas 6.66). Zawodnik urodził się... rok po tym jak Chambers debiutował na Igrzyskach w Sydney.

Dwain Chambers był uznawany za jednego za najbardziej utalentowanych sprinterów swojego pokolenia. W 2002 roku został mistrzem Europy na otwartym stadionie z czasem 9.96. Tego wyniku próżno jednak szukać w tabelach IAAF, bo sprinter został przyłapany na stosowaniu dopingu - steroidów.

W 2003 r. Chambers został zawieszony na dwa lata, a także dożywotnio pozbawiony przez Brytyjczyków możliwości startów na igrzyskach olimpijskich. Decyzję tę podważył Trybunał Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przed zawodami w Londynie w 2012 roku. Chambers pobiegł w brytyjskiej stolicy. Odpadł w półfinałach.

Dwain Chambers wrócił na bieżnię w 2006 roku. W Geteborgu zdobył złoty medal Mistrzostw Europy w sztafecie 4 x 100 m. Próbował też w innych sportach, m.in. w futbolu amerykańskim (Hamburg Sea Devils), grającej w lidze NFL Europe (liga zakończyła działalność w 2007 r.)

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce