Etiopski dublet w Xiamen. Sezon "złotych biegów" IAAF otwarty


Opublikowane w ndz., 06/01/2019 - 17:10

Sezon maratonów 2019 można uznać za otwarty. W chińskim Xiamen w niedzielę 6 stycznia rozegrano pierwszy w tym roku maraton spod znaku IAAF Gold Label. Jego zwycięzcą został Dejene Debela.

Etiopczyk obronił swój tytuł sprzed roku a przy okazji odniósł już trzecie zwycięstwo w Chinach. W październiku triumfował na mecie maratonu w Pekinie, teraz od początku znajdował się w grupie liderów i jako zwycięzca przeciął wstęgę w Xiamen z czasem 2:09:26. Ze swojego ubiegłorocznego triumfu urwał 2 minuty. Jednak wtedy biegł całą trasę w deszczu. W tym roku pogoda bardziej sprzyjała bieganiu. Było pochmurnie i chłodno.

Dejene Debela jest pierwszym uczestnikiem Xiamen Marathon, który wygrał ten bieg dwa razy z rzędu. W Chinach stratował trzykrotnie i każdy z tych startów zakończył zwycięstwem (we wrześniu wygrał maraton w Pekinie - 2:12:08). W tym roku sprawił sobie miły prezent – w środę obchodzić będzie 24. urodziny. Dodajmy, że maratońska życiówka zwycięzcy to 2:07:10 (Dubaj 2017).

Bieg był zacięty – tylko dwie sekundy po Debeli na metę przybiegł Afewerk Mesfin (2:09:28). Podium dopełnił trzeci z Etiopczyków Birhan Nebebew Tesfaye - 2:09:36.

Wśród pań także dominowały Etiopki. Od połowy dystansu rywalizacja toczyła się pomiędzy Mediną Deme Armino a Shasho Insermu. 700 metrów przed metą to Armino okazała się szybsza. 21-latka triumfowała z czasem 2:27:25, podtrzymując 10-letnie pasmo zwycięstw Etiopek w Xiamen.

Shasho Insermu zajęła drugie miejsce z czasem 2:27:42. To już trzeci etiopski dublet z rzędu i piąty w historii imprezy.

Trzecie miejsce także zajęła Etiopka Fantu Jimma, z czasem 2:29:55.

We wszystkich biegach organizowanych w tym roku w ramach Xiamen Marathon wzięło udział 36 826 biegaczy z 38 krajów. 

Zapis wideorelacji z maratonu: 

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce