Ewa Swoboda – najszybsza Polka od 30 lat!

Opublikowane w pt., 27/05/2016 - 12:10

Ewa Swoboda mocnym akcentem rozpoczęła sezon na stadionie. Podczas mityngu w austriackim St. Polten najpierw w eliminacjach pokonała 100m w czasie 11,32 s. i już tym wynikiem zapełniła sobie pozycję liderki europejskich tabel juniorek. Potem było jeszcze lepiej!

Podopieczna Iwony Krupy, która jest mistrzynią Europy na dystansie 100m, nie wygrała finału w St. Polten. Linię mety przekroczyła równocześnie z Cariną Horn i to właśnie reprezentantka RPA została sklasyfikowana na pierwszym miejscu. Decyzja o kolejności zawodniczek na mecie zapadła po szczegółowej analizie zapisów fotokomórki.

Polka nie może jednak żałować utraconego zwycięstwa. Czasem 11,18 s. poprawiła swój własny rekord Polski U20 (11,20 s.) oraz uzyskała najlepszy czas sezonu juniorki, a przy okazji najlepszy w polskim sprincie od 30 lat! Z Austrii wyjeżdża także z potwierdzonym minimum na Rio.

Uzyskany czas jest trzecim najszybszym w historii polskiej lekkoatletyki. Szybciej od niej biegały jedynie takie sławy sprintu jak Ewa Kasprzyk, która od 1986 r pozostaje aktualną rekordzistką Polski z czasem 10,93 s., oraz Irena Szewińska, która w 1974 r. w Rzymie pobiegła ten dystans z czasem 11,13 s.

Światowe listy nie zostały jeszcze zaktualizowane. Według naszych obliczeń Ewa Swoboda jest teraz liderką tabel juniorek. W open plasuje się zapewne w trzeciej dziesiątce - identyczny czas Ariany Washington, uzyskany przed dwoma tygodniami, pozwolił jej zająć 24. miejsce na światowej liście seniorek.

Swoim wyczynem Ewa Swoboda przyćmiła osiągnięcia pozostałych polskich zawodników podczas imprezy w St. Polten. Mityng okazał się szczęśliwy również dla Patrycji Wyciszkiewicz, która wygrała rywalizację na dystansie 400m (53,31 s.). Z kolei Marika Popowicz-Drapała po pokonaniu 200m z czasem 23,45 s. zapewniła sobie minimum na mistrzostwa Europy w Amsterdamie.