Farah, Chumba, Rupp… ale inni rezygnują. Elita Chicago Marathon


Opublikowane w czw., 10/10/2019 - 08:36

Dziesięciu zawodników z życiówkami poniżej 2h07’ i siedem kobiet z wynikami poniżej 2h25’ otwiera listę najszybszych zawodników tegorocznego maratonu w Chicago.

Najszybszym w stawce do tej pory był Gataneh Molla. Etiopczyk z czasem 2:03:34 stał się autorem najszybszego debiutu w historii i rekordzistą maratonu w Dubaju. Chociaż był wymieniany wśród kandydatów do zwycięstwa w Chicago. Niestety właśnie wycofał się ze startu.

Z udziału w biegu zrezygnował również drugi najszybszy zawodnik na liście elity - Herpasa Negasa. W ten sposób w niedzielnym biegu nie wystartuje żaden z zawodników z czasówką poniżej 2h04’.

Najszybszym zawodnikiem na nowej liście jest świeżo do niej dodany Seifu Tura, zwycięzca ubiegłorocznego maratonu w Mediolanie i Szanghaju, z życiówką 2:04:44 z Dubaju.

Niezależnie od zmian w elicie, wśród mężczyzn wystartują m.in. Dickson Chumba - zwycięzca Chicago Marathon z 2015 r. czy Mo Farah, który będzie bronił tytułu. Farah właśnie w Chicago zrobił swoją życiówkę – 2:05:11, która jest jednocześnie rekordem Europy.

Amerykanie liczą na Galena Ruppa, który w 2017 r. został pierwszym amerykańskim zwycięzcą Chicago Marathon po 15-letniej przerwie.

W dobrej formie przed biegiem jest również Laurence Cheromo - zwycięzca Boston Marathon.

Przetasowania przed startem dotyczą również pań. Nadal najszybszą zawodniczką w stawce pozostaje Brigid Kosgei (2:18:20), zwyciężczyni z 2018 r, i rekordzistka trasy, która będzie broniła tytułu. Kosgei nie marnowała czasu od tamtego zwycięstwa. Wygrał London Marathon, a niedawno na trasie Great North Run sięgnęła po zwycięstwo z czasem 1:04:28. To najlepszy czas w historii półmaratonu na świecie, niestety osiągnięty na nieregulaminowej trasie.

Numerem dwa na liście elity stała się dodana tam właśnie Gelete Burka (2:20:45), zwyciężczyni maratonu w Paryżu i ubiegłorocznego Ottawa Marathon.

Wśród najszybszych biegaczek w stawce można wymienić również: Jordan Hasay (2:20:57), amerykańską najszybszą debiutankę, trzecią zawodniczkę w Chicago w 2017 r., czy Betsy Sainę (2:22:56), zwyciężczynie ubiegłorocznego maratonu w Paryżu.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce