Gala Sportu Paraolimpijskiego – nagrodzeni biegacze [ZDJĘCIA]

 

Gala Sportu Paraolimpijskiego – nagrodzeni biegacze [ZDJĘCIA]


Opublikowane w sob., 11/05/2019 - 15:21

W piątkowy wieczór w Warszawie sport paraolimpijski miał swoje wielkie święto. Na uroczystej w gali, w obecności pary prezydenckiej świętowano 20-lecie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w strukturach międzynarodowych.

Wbrew nazwie, PKPar przystąpił do Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego 14 maja 1999 r.. W tym roku mija więc 21 lat od tego wydarzenia. Z tej okazji odznaczono sportowców dwudziestolecia i rozdano statuetki najlepszym sportowcom 2018.

Wśród nagrodzonych za całokształt osiągnięć ostatnich dwóch dekad zabrakło biegaczy. Te statuetki trafiły do sportowców, których nazwiska powtarzamy od lat, w kontekście wybitnych osiągnięć sportowych. To zawodnicy, którzy zmieniali historię paraolimpijską.

Na liście nagrodzonych znalazł się m.in. Rafał Wilk - wybitny parakolarz, trzykrotny mistrz paraolimpijski. Znany także z tras maratonów zawodnik nie mógł odebrać statuetki osobiście, bo właśnie zdobywa kolejne punkty i miejsca na podium pucharu świata we Włoszech. Za wybitne osiągnięcia w lekkoatletyce nagrodę odebrał skoczek wzwyż, dwukrotny mistrz paraolimpijski Maciej Lepiato.

– Patrząc wstecz na dokonania ostatnich dwudziestu lat, na liczbę wybitnych sportowców, którzy zdobywali medale dla Polski, mogę być tylko zaskoczony i jednocześnie szczęśliwy, że zostałem Lekkoatletą Dwudziestolecia. To mnie mobilizuje do dalszej pracy. Mam nadzieję, że przede mną jeszcze wiele zawodów, na których będę mógł ten dorobek powiększać – powiedział nam Maciej Lepiato.

Biegacze odbierali statuetki za rok 2018 r. W gronie 10 najlepszych zawodników minionego roku znaleźli się: na drugim miejscu Michał Kotkowski, na trzecim Krzysztof Ciuksza, na szóstym Alicja Jeromir (Fiodorow). Listę wyróżnionych zamykała Barbara Bieganowska (Niewiedział) i Michał Derus.

– To wyróżnienie bardzo mnie cieszy, ale nie jestem jeszcze spełnionym zawodnikiem. Sportowiec zawsze dąży do tego, żeby wygrywać. Statuetka to dodatkowa motywacja. W tym, przyszłym i kolejnym sezonie muszę pokazać jeszcze więcej. Nie mogę spocząć na laurach – mówił nam sprinter i dwukrotny mistrz Europy Michał Kotkowski, który planuje start na mistrzostwach świata w Dubaju.

–Taka nagroda to coś niesamowitego. Przyznaję, że na początku nie wierzyłem, że może trafić właśnie do mnie. Teraz będę się starał zdobyć medal na mistrzostwach świata, ale moim głównym celem jest paraolimpiada w Tokio – zdradził Krzysztof Ciuksza, dwukrotny wicemistrz świata i dwukrotny mistrz Europy.

Najbardziej utytułowaną zawodniczką gali była Natalia Partyka. W ręce najbardziej rozpoznawalnej polskiej paraolimpijski na świecie trafiła zarówno statuetka Tenisistki Dwudziestolecia, jak i laur Najlepszego Sportowca 2018.

– Mam nadzieję, że za 20 lat, podczas 40-lecia, zasłużę sobie osiągnięciami na następną statuetkę. W sporcie paraolimpijskim osiągnęłam wszystko, co można było. Jednak nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa, jeszcze wiele przede mną. Motywacji mi nie brakuje –- zapewniła nas Natalia Partyka.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce