Galen Rupp ma nowego trenera


Opublikowane w śr., 15/01/2020 - 09:29

Ulubieniec zawieszonego trenera Alberto Salazara, była gwiazda Nike Oregon Project Galen Rupp ma nowego szkoleniowca. Teraz o formę Amerykanina, medalisty olimpijskiego na 10 000 m oraz w maratonie zadba Mike Smith, główny trener lekkiej atletyki na Uniwersytecie Arizony Północnej.

Przez całą profesjonalną karierę Rupp związany był z nieistniejącą już grupą Nike Oregon Project. Można uznać go za jeden filarów słynnego, choć kontrowersyjnego projektu. Pod skrzydła ekipy kierowanej przez Alberto Salazara trafił w 2009 roku jak utalentowany absolwent Uniwersytetu Oregońskiego. Współpraca była jednak znacznie dłuższa i owiana złą sławą. W 2015 roku w zachodniej prasie pojawiły się informacje według których trener miał 16-latkowi podawać testosteron oraz prednizon.

Największymi sukcesami Ruppa są srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w biegu na 10 000 m, gdzie uległ tylko partnerowi z grupy treningowej Mo Farahowi, oraz brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w maratonie w Rio de Janeiro. W dorobku Rupp ma też zwycięstwo w Maratonie Chicagowskim w 2017 roku, jako pierwszy Amerykanin po 15-latach przerwy. Jego rekord życiowy to 2:06:07 - wynik ten dał mu wygraną w czeskiej Pradze.

Pod koniec 2018 roku Amerykanin przeszedł operację usunięcia „pięty Haglunda”, która powodowała problemy ze ścięgnem Achillesa. „Wielki” powrót przypadł na Maraton Chicagowski i zamieszanie wokół Alberto Salazara, ostatecznie zawieszonego na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych. Biegnąc w cieniu afery, Rupp zszedł z trasy.

33-latek chce powalczyć o kolejne igrzyska olimpijskie. W lutym musi przejść wymagające kwalifikacje w Atlancie. Pomóc w osiągnięciu celu ma trener Mike Smith, który zdobywał tytuły mistrzowskie NCAA ze swoją uczelnią.

39-letni Smith w przeszłości sam był biegaczem. W 2007 roku zakwalifikował się do kwalifikacji olimpijskich maratonie. Na poziomie akademickim jest cenionym specjalistą. Czy uda mu się przełożyć swoje osiągnięcia na arenę międzynarodową i prace z elitą?

Szkoleniowiec w rozmowie z runnersworld.com przyznał, że to Rupp zadzwonił do niego „z propozycją” zeszłej jesieni. Ze względu na doniesienia medialne miał się długo zastanawiać czy podjąć współpracę. Panowie nigdy wcześniej się nie spotkali, postanowił więc podejść do treningów na zasadzie czystej karty.

Przypnijmy, że Alberto Salazar został zawieszony w październiku ubiegłego roku na 4-lata za liczne wykroczenia antydopingowe: m.in. wykonywanie eksperymentów z testosteronem oraz próby manipulowania procesem kontroli antydopingowej. W następstwie koncern Nike zdecydował o zamknięciu grupy Nike Oregon Project. Szkoleniowiec złożył apelację. Rozpatrzona ona zostanie w marcu 2020 roku.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce