Bieg św. Dominika z nową trasą i rywalizacją drużyn

 

Bieg św. Dominika z nową trasą i rywalizacją drużyn


Opublikowane w pt., 10/07/2015 - 13:58

Na biegaczy amatorów czekają otwarta „piątka” oraz charytatywny prolog „Goń św. Dominika”. Punktem kulminacyjnym będą Mistrzostwa Polski w Biegu Ulicznym na 10 km Mężczyzn. Nie do pominięcia są także atrakcje Jarmarku Dominikańskiego. Zapisy trwają. Start 1 sierpnia.

Dla amatorów

Jeszcze rok temu zmagania w biegu na 5 km zaczynały się przy ul. Ogarnej. Tym ruszymy na trasę z ul. Bogusławskiego. Do pokonania będą trzy pętle o długości 1430 metrów oraz 710 metrów dobiegu.

– We wrześniu 2014 roku otwarty został Teatr Szekspirowski. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć zawodnikom to miejsce właśnie w jego okolicy zorganizować start. Pobiegniemy rónolegle do budynku teatru, aż do Złotej Bramy. I dalej ul. Długą i Długi Targ. Następnie skręcamy w ul. Powroźniczą, a stamtąd w Ogarną i Słodowników. Tu będzie chwila oddechu, czyli lekki zbieg. Następnie kawałek ul. Podwale Przedmiejskie, skręt w ul. Zbytki i tak zamykamy pętlę. Metę usytuujemy przed Fontanną Neptuna – opisuje Stanisław Lange, dyrektor biegu.

To nie koniec nowości.

– Wprowadzamy klasyfikację drużynową. Zespół musi liczyć minimum siedem osób. Pod uwagę weźmiemy sumę czasów netto trzech pań z biegu kobiet oraz czterech panów z biegu mężczyzn – wyjaśnia organizator.

Dla elity

Start Biegu Elity – Lottos Cup oraz Mistrzostwa Polski na 10 km – znajdzie się na Długim Targu przed Fontanną Neptuna. Zmagania toczyć się będą na 10 pętlach po 940 metrów każda oraz 600 metrowym dobiegu.

Tytułu Mistrza Polski bronić będzie Artur Kozłowski (w ubiegłym roku czas 30:10). Zawodnik z Sieradza w biegu elity zajął trzecie. Zwyciężył wówczas Kenijczyk Francis Kiplagat Legat z czasem 29:45, przed Ukraińcem Mykolą Iukhymchukiem.

Srebrny medal Mistrzostw Polski zdobył Szymon Kulka, który był 5. w klasyfikacji generalnej - czas 30:15. Brąz wywalczył Emil Dobrowolski z czasem 30:20.

„Rodzynki”?

W ubiegłym roku prawdziwą rewelacją, i to nie tylko w skali Biegu św. Dominika ale i wielu imprez w Polsce, był start Szwajcara Victora Rothlina, czyli mistrza Europy w maratonie z 2010 roku i brązowego medalisty MŚ w 2007 r., z rekordem życiowym 2:07:32. Czy jest szansa, że i w tym roku zawodnik z podobnym CV znajdzie się w stawce gdańskiej imprezy?

– Viktora już nie zaprosimy, bo zakończył karierę! – śmieje się Stanisław Lange. I dodaje:

– Rozmawiamy z menedżerami różnych zawodników, jednak nic jest pewne na ten moment. Oczywiście to kwestia budżetu. Jeśli chcemy ściągnąć do siebie zawodników klasy mistrzowskiej, z dorobkiem medalowym Mistrzostw Świata czy Europy, to musi to być propozycja poparta odpowiednimi kwotami. Namawiam moich partnerów finansowych, by dołożyli jedno zero do zadeklarowanych kwot. I powinno się udać. Można pokusić się o grupę zawodników, w której znajdą się jeden czy dwa „rodzynki”, które do nas chętnie przyjadą. Bo to też ważne. Nic na siłę – mówi Stanisław Lange.

Maszerując pomagasz

22. Bieg św. Dominika rozpocznie się o godzinie 15:05 od biegu kobiet. Limit uczestniczek wynosi tu 700 osób. Godzinę później na trasę ruszą panowie. W tym roku biegu limit biegaczy wynosi 1100 uczestników. Finałem imprezy będą zmagania elity, które wystartują o godzinie 17:30.

Biegi główne poprzedzi prolog pn. „Goń św. Dominika”. Charytatywny marszobieg na dystansie 1200 metrów ma nie ma wymiaru sportowego. Nie ma też zwycięzcy czy zwyciężczyni, ale też... opłaty startowej. Dobrowolne datki uczestników zostaną przekazane instytucji czy osobie / osobom wskazanym przed Radio Gdańsk. Pierwszych 2000 uczestników marszobiegu otrzyma pamiątkową koszulkę. Start o 13:50.

22. Bieg św. Dominika w naszym KALENDARZU IMPREZ.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce