Golden Trail Series w nowej formule. DFBG pierwszą eliminacją cyklu


Opublikowane w pt., 03/07/2020 - 10:18

Seria Golden Trail Series oficjalnie ogłosiła nowy format zawodów. Cykl dopasowano do obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Najważniejsze informacje są takie, że Wielki Finał odbędzie się na Azorach na przełomie października i listopada. A o występ w finale będzie można powalczyć także na zawodach w Polsce.

Polska kwalifikacja do Golden Trail Championship na Azorach odbędzie się na Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich w ramach nowo stworzonej trasy o nazwie Golden Mountains Trail - 33 km i 1500m przewyższenia. Bieg odbędzie się 17 lipca w Lądku-Zdroju.

Biegi kwalifikacyjne odbędą się w sumie w 20 krajach na 5 kontynentach. Polska odsłona eliminacji do Wielkiego Finału będzie pierwszą rundą cyklu, a zarazem jedną z nielicznych, które odbędą się w klasycznej formie bezpośredniej rywalizacji.

Ultramaratońska Liga Mistrzów

Golden Trail World Series (GTWS) to najbardziej prestiżowy cykl zawodów w biegach górskich na świecie w którym rywalizują najlepsi biegacze. Ze względu na obecną, ogólnoświatową sytuację spowodowaną pandemią, zawody sportowe na świecie zostały zmuszone do dostosowania się do nowej sytuacji.

Kilka biegów w cyklu GTWS jak i w edycjach narodowych (Golden Trail National Series) zostało przełożonych lub odwołanych. Z tego powodu stworzono zmieniony format GTWS z nadzieją, że najlepsi biegacze świata będą mogli spotkać się na przełomie października i listopada. Oczywiście organizatorzy są w pełni świadomi, że sytuacja z pandemią może wymusić anulowanie tego nowego formatu, ale wszyscy wierzymy, że jednak do zawodów dojdzie.

Nowy plan przewiduje spotkanie najlepszych biegaczy na świecie podczas jednej czterodniowej rywalizacji na przełomie października i listopada na Azorach.

Mistrzostwa Świata Golden Trail zostaną zorganizowane przez Azores Trail Run i odbędą się na wyspach Faial i Pico na Azorach w dniach 29 października 2020 r. - 1 listopada 2020 r. Będzie to 4-dniowy wyścig etapowy - 26 km /+1069 - 32 km /+1343 - 32 km /+ 2363 - 36 km /+1453. Pod koniec czterodniowych zawodów zostanie ustalony ogólny ranking, a Mistrzami Świata Golden Trail będą zawodnicy o najniższym skumulowanym czasie na wszystkich etapach.

Nagradzane będą również oddzielne etapy, a zawodnicy będą też rywalizować według specjalizacji: najlepszy „wspinacz” (podbiegający), najlepszy zbiegający czy najlepszy sprinter (na pierwszych 2 km od startu). Również w tych specjalizacjach powstanie klasyfikacja generalna po 4 etapach. I tak będziemy wyłaniać:

  • GT Climber Champion: skumulowany czas wszystkich podjazdów pod górę
  • GT Downhiller Champion: skumulowany czas zjazdów na wszystkich etapach
  • GT Sprinter : skumulowany czas wszystkich etapów na pierwszych 2 km

Złote wyścigi, złote segmenty, złote bilety

Biegi kwalifikujące do finału na Azorach odbędą się w 20 krajach na 27 trasach. Do wygrania jest 76 złotych biletów podzielonych na różne wybrane trasy lub segmenty. W jednym przypadku będzie można też uzyskać kwalifikację w ramach Golden Trail National Series we Francj. Jest to jedyny cykl narodowych serii, który nie został odwołany.

Złoty segment (GS) to pętla czasowa aplikacji z cyfrowym rankingiem. Złote segmenty będą otwarte od 1 lipca do 1 października. W tym czasie zawodnicy mogą samodzielnie rywalizować po trasach, a najlepsi zawodnicy pojadą na Azory. Szczegóły TUTAJ.

Złoty bilet (GTK) to bilet, który zapewnia biegaczowi: bezpłatny numer startowy wyścigu, loty, zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu określonym przez organizatora wyścigu - Azores Faial Garden Resort, Całość wydarzenia będzie trwała 8 dni. Złotego biletu nie można nikomu przekazać i może go wykorzystać tylko biegacz, który go wygrał. Biegacz może wygrać tylko jeden złoty bilet.

Liczba złotych biletów na wyścig / segment została ustalona w zależności od kraju, w którym ma miejsce. Polsce przypadły dwa bilety, które zgarną zwyciężczyni i zwycięzca biegu.

Złota przepustka (GP) to złoty bilet przyznawany bezpośrednio niektórym biegaczom: TOP 11 edycji GTWS za poprzedni rok 2019 oraz biegaczom, którzy wygrali w poprzednim roku edycje narodowe. To właśnie Ci biegacze pojadą na Azory bez konieczności kwalifikacji . W tym gronie mamy jedynego Polaka – Bartłomiej Przedwojewskiego reprezentującego team Salomona.

W rywalizacji może wziąć udział także każdy biegacz we własnym. Listę tras i segmentów, a także informację jak zapisać się na bieg finałowy indywidualnie znajdziecie TUTAJ.

Wielki Finał na Azorach to także wielkie pieniądze. Pula nagród wynosi 100 000 euro. Mistrz Świata Golden Trail otrzyma 6500 euro, miejsca od 2 do 5 wyceniono na 5 000 euro, a miejsca 6-10 na 2 500 euro. Dziesięcioro najlepszych mężczyzn i kobiet otrzyma swoje złote bilety na GTWS 2021. Oczywiście nagradzane będą również poszczególne etapy i wspomniane kategorie.

TOP 11 GTWS 2019 z gwarancją złotego biletu:

  • Kobiety: Judith Wyder, Silvia Rampazzo, Ruth Croft, Eli-Anne Dvergsdal, Meg Mackenzie, Maude Mathys, Yngvild Kaspersen, Elisa Desco, Amandine Ferrato, Holly Page, Fanny Borgstrom.
  • Mężczyźni: Kilian Jornet, Davide Magnini, Stian Angermund-Vik, Thibaut Baronian, Nadir Maguet, Aritz Egea, Sage Canaday, Marc Lauenstein, Bartłomiej Przedwojewski, Remi Bonnet, Alexis Sevennec.

źródło: salomonrunning.pl

fot. GTWS


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce