Gorlice: Biegiem oddali hołd Powstańcom Warszawskim


Opublikowane w wt., 04/08/2020 - 07:53

-76 lat temu, 1 sierpnia, dokładnie o godzinie 17 Warszawskie Dzieci poszły w bój. To właśnie wtedy w 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Jak co roku w całym kraju, również w Gorlicach zawyły syreny i na chwilę wszyscy zatrzymali się, by podziękować za wolność. Sercem akcji był Park Miejski, gdzie gorliczanie zebrali się, by odśpiewać hymn i wznieść flagi. Kilka minut po godzinie 17 tym samym miejscu rozpoczął się Bieg Pamięci Bohaterom Powstania Warszawskiego, organizowany przez Stowarzyszenie Maraton Gorlice, pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Gorlice.

– Głównym celem imprezy było upamiętnienie Powstańców Warszawskich, a także promowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Najmłodsi ścigali się w „Biegu Młodych Powstańców”. Do udziału zgłosiło się ponad 70 dzieci, które rywalizowały na dystansach 100, 300 i 500 metrów. Towarzyszyli im rodzice, dziadkowie, którzy mocno dopingowali ich na trasie i to było najpiękniejsze – podkreśla prezes Rachwał.

Następnie o godzinie 18.30 odbył się bieg na symbolicznym dystansie 1944 metrów, a o godzinie 19 wystartował bieg główny na pięć kilometrów.

– Na obu dystansach wystartowało ponad 200 biegaczy, większość to zawodnicy z naszego powiatu. Licznie pojawili się też zawodnicy z Nowego Sącza, Krakowa, Rzeszowa i woj. podkarpackiego, Limanowej, Jodłowej, Nowego Targu i Zakopanego oraz Słowacji – mówi Adam Rachwał.

Żołnierze z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobiegli w mundurach całą grupą. Wśród pań na głównym dystansie zwyciężyła pochodząca z Rożnowic st. szer. Anna Wszołek z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Chciałam wygrać u siebie, ale łatwo nie było. Moja koleżanka prowadziła od początku. Plan był taki, aby zachować niewielką odległość do niej i zaatakować na ostatnim okrążeniu. Udało się zwyciężyć, ale nie to było najważniejsze. Najważniejsza była idea tego biegu — mówi st. szer. Anna Wszołek

Wśród panów w biegu głównym wygrał Marcin Wielosik.

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce