Gorlicki Klubu Cyklistów świętował 25-lecie istnienia. Szybko jeżdżą i... biegają!


Opublikowane w pon., 27/07/2020 - 13:30

W sobotnie popołudnie 25 lipca w hotelu Margot jubileusz 25-lecia świętowali członkowie Gorlickiego Klubu Cyklistów. Co ciekawe, członkowie klubu nie tylko ścigają się na rowerach, ale też bardzo dobrze biegają!

Na okolicznościowe spotkanie przybyli zawodnicy, działacze oraz osoby wspierające działalność klubu. Zanim jeszcze członkowie klubu, działacze i zaproszeni goście spotkali się na jubileuszowym spotkaniu, o godz. 10 wyruszyli na trasę Symbolicznego Rajdu Rowerowego z okazji 25-lecia GKC.

– Pojechaliśmy z Gorlic do Szymbarku i z powrotem ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Ropy – informuje Wojciech Gorzkowicz, prezes klubu.

Następnie już bez rowerów wzięli udział w okolicznościowym spotkaniu. Wszystkich gości powitał Wojciech Gorzkowicz, prezes klubu, wielki miłośnik kolarstwa, biegów, siatkówki i narciarstwa biegowego. Historię klubu przestawił Maciej Jurusik.

– Klub powstał 6 czerwca 1995 roku. Jego pierwszym prezesem został Józef Mituś, a klub skupiał wokół siebie około 25 członków. Jego początkowe struktury tworzyli m.in. Jerzy Ćwik, Janusz Gurgul, Dariusz Nowak, Kazimierz Lepa, Mariusz Dąbrowski, Ryszard Cygańczuk, Jan Gnat, Adam Mosoń, Wojciech Fiołek, Kazimierz Trojanowicz i Grzegorz Krupa. Przez 25 lat istnienia klubu przewinęło się przez niego dziesiątki uczestników. Klubowicze brali udział w wielu imprezach, organizowanych na terenie województwa małopolskiego, ale i nie tylko — informował Maciej Jurusik.

Pierwszymi zawodami, które organizował GKC były zawody kolarzy górskich rozegrane 14 października 1995 roku na Górze Cmentarnej, a pierwszy wyścig szosowy odbył się trzeciego maja 1996 roku na trasie Gorlice - Uście Gorlickie - Sękowa - Gorlice.

– W roku 1998 nastąpiła zmiana władz klubu i prezesem został Wojciech Fiołek właściciel nieistniejącego już sklepu rowerowego Cyklo, a zarazem pierwszego serwisu rowerowego przy ulicy Piekarskiej - informował Maciej Jurusik.

Wśród udokumentowanych doniesień prasowych, jakie znalazły się w archiwum klubu, zachowały się wzmianki o udziale w Kolarskich Kryteriach Ulicznych organizowanych przez Sądeckie Towarzystwo Cyklistów, z sukcesem Wojciecha Rosłońskiego, który w 2004 i 2005 roku w Nowym Sączu stawał na podium. Kolejny start, godny opisania, to Europejski Rajd Wokół Beskidu Niskiego, gdzie 147-km trasę wiodącą z Gorlic przez Magurę Małastowską do Bardejowa i dalej przez Muszynę, Grybów z metą w Gorlicach, pokonało 38 kolarzy, w większości z Gorlickiego Klubu Cyklistów.

– W 1999 roku ponownie gorliccy cykliści funkcję prezesa powierzyli Józefowi Mitusiowi, który pełnił ją aż do 2013 roku, a następnie prezesem został Wojciech Gorzkowicz i pełni ją cały czas – mówił Maciej Jurusik.

Klubowicze aktywnie brali udział w lokalnych wyścigach „Po ziemi gorlickiej". Tu największe sukcesy odnosili Ryszard Cygańczuk i Wojciech Rosłoński. Najbardziej wyczerpującym dla uczestników wyścigów okazał się Rajd Rowerem Wokół Tatr, gdzie na 227-kilometrową trasę wiodącą z Nowego Targu przez Chochołów, Liptovski Mikulasz, Stary Smokowiec, Łysą Polanę, Bukowinę Tatrzańską wyruszyli Andrzej Bełko, Sebastian Basałyga, Ryszard Cygańczuk, Tomasz Pyznar, Kazimierz Lepa, Wojciech Rosłoński, Kazimierz Trojanowicz i Wiktor Wacek. W 2014 grupa kolarzy szosowych brała udział w prestiżowym wyścigu Tour de Pologne dla amatorów.

– W 2017 roku nawiązaliśmy współpracę z biegaczami ze Stowarzyszenia Maraton Gorlice. Owocem tej współpracy jest coroczna organizacja wspólnej imprezy w trzech konkurencjach biegi, łyżwo i nartolorki oraz kolarstwo szosowe. Zawody rozgrywane co w ramach Weekendu Naftowego (w tym roku planowano w maju, ale przeniesiono na trzeci października) - informuje Wojciech Gorzkowicz, prezes klubu.

Z okazji jubileuszu nie zabrakło podziękowań, wyróżnień, życzeń, był toast jubileuszowy tort i wspólne rozmowy o dalszym rozwoju klubu oraz startach. Warto dodać, że wśród członków klubu znajdują się bardzo aktywni biegacze: należą do nich Wojciech Gorzkowicz, Maciej Hassak, Grzegorz Rosłoński, Wojciech Zapłata, a także sympatycy klubu Bogdan Lisowicz i Rafał Sawczyn. Możemy ich spotkać na większości imprez biegowych w Małopolsce i Podkarpaciu. 

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów


Galeria: 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce