Grand Press Photo: Nagroda dla zdjęcia z Runmageddonu

W czwartek na uroczystej gali magazynu Press ogłoszono laureatów tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo. W kategorii sport drugie miejsce zajęło zdjęcie utrwalające zmagania uczestników Runmageddonu w Zabrzu.

Autorem fotografii jest Tomasz Jodłowski, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury za projekt fotograficzny: „Sound of Silesia” 2011. Zdjęcie wykonane zostało w kwietniu 2016 roku.

Po tamtej edycji Runmageddonu organizatorzy pisali, że „miał być classic, a wyszedł hardcore”. Wysiłek ten widać został dobrze utrwalony. Elegancko ubrany biegacz odpoczywa na hałdzie, tuż obok mija go wydeptaną ścieżką kolejny wycieńczony uczestnik. Przed nimi na horyzoncie majaczy kolejna przeszkoda.

Kliknij, by przejść do galerii Grand Press Photo 2017:

W kategorii sport w finale znalazło się 11 fotografii. Wśród nich było jeszcze jedno zdjęcie Tomasz Jodłowskiego z zabrzańskiego Runmageddonu, gdy uczestnicy dosłownie stawali na głowie, żeby pokonać przeszkodę.

Wśród nominowany do nagrody była także praca Dariusza Baranowskiego (Forum Polska Agencja Fotografów) pokazujące jednego ze 130 uczestników zabrzańskiego Runmageddonu, który nie ukończył ekstremalnego wyzwania, ponieważ doznał hipotermii.

Runmageddon na Śląsku był wdzięcznym tematem dla fotografów. Lekką atletykę w konkursie reprezentowało zdjęcie Filipa Kowalkowskiego zrobione kanadyjskiej biegaczce Catherine Beauchemin podczas biegu na 3000m z przeszkodami w Mistrzostwach Świata w Bydgoszczy. Zawodniczka dotarła do mety mimo kontuzji.

Zwyciężył w tej kategorii Arkadiusz Gola („Dziennik Zachodni”) ze zdjęciem zrobionym podczas podwórkowego meczu piłki nożnej w Świętochłowicach

Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku przez branżowy magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.