Grand Prix CITY TRAIL: Tysiąc na mecie w Poznaniu!

 

Grand Prix CITY TRAIL: Tysiąc na mecie w Poznaniu!


Opublikowane w pon., 26/01/2015 - 09:30

Trwa czwarta kolejka cyklu biegów przełajowych Grand Prix CITY TRAIL. W sobotę zawody odbyły się w Poznaniu, a w niedzielę – w Bydgoszczy i Łodzi. Łącznie w trzech imprezach wystartowało blisko 2000 biegaczy i 400 dzieci.

W Poznaniu trzecie zwycięstwo w sezonie odniósł Sebastian Nowicki. Po raz czwarty wygrała Agnieszka Janasiak, która tym samym sukces w klasyfikacji generalnej ma już w kieszeni. Wynik Sebastiana to 15:30. Agnieszka pokonała 5-kilometrową trasę w świetnym czasie - 17:45. Linię mety sobotniego biegu minęło 1017 zawodników.

Cykl biegów przełajowych w formule Grand Prix odbywa się nad poznańską Rusałką od stycznia 2010 roku. Choć nazwa imprezy ewoluowała, organizator i zasady rozgrywania biegów są niemal identyczne. Jednym z kilku zawodników, którzy nie opuścili żadnego biegu jest Piotr Kotkowski. O imprezie usłyszał w radiu, choć jak przyznaje – jego pamięć nie sięga zbyt daleko i wielu szczegółów dotyczących zawodów sprzed kilku lat nie pamięta.

– Pierwsza edycja kojarzy mi się ze śniegiem, którego teraz jest jak na lekarstwo – mówi Piotr. – Sam nie wiem, kiedy tam bardzo wkręciłem się w te zawody. Chyba po drugim sezonie spostrzegłem, że mam ukończone wszystkie biegi. Co ciekawe, z roku na rok coraz bardziej się niecierpliwię przed opublikowaniem terminów cyklu. Przez te kilka lat zżyłem się z uczestnikami, z trasą, która od pięciu lat jest w 99 procentach niezmieniona. Nie ukrywam, że od drugiej edycji w grę wchodzi też nutka rywalizacji – z samym sobą i z innymi zawodnikami. To dodaje motywacji – opowiada Piotr.

Z Poznania, w którym „wszystko się zaczęło”, przenosimy się do Bydgoszczy. Linię mety niedzielnych zawodów minęło 659 biegaczy, co jest rekordem frekwencji w tym mieście. Zwycięzcą został Bartosz Kotłowski. Wśród kobiet triumfowała Marta Szenk.

Bartek Kotłowski to najlepszy biegacz poprzedniej edycji CITY TRAIL w Bydgoszczy. Tym razem pokonanie 5-kilometrowej trasy zajęło mu 15:17 – niemal dokładnie tyle samo, co drugiemu zawodnikowi – Krzysztofowi Gosiewskiemu – który linię mety minął sekundę później. Obaj trenują w LKS Ostromecko.

– Zawody CITY TRAIL traktujemy treningowo. Wczoraj chłopaki mieli w planie mocny akcent – drugi zakres i serię podbiegów. Mimo to, dziś nie było odpuszczania. Po pierwszym kilometrze mieli za zadanie przyspieszać – podkreśla Błażej Stankiewicz – trener Bartka i Krzyśka. Można rzec: „Zadanie wykonane na piątkę”, bowiem trzeci zawodnik niedzielnej imprezy – Vegard Danielsen – miał do Bartka i Krzyśka ponad pół minuty starty (jego czas to 15:49).

Wynik najlepszej wśród pań – Marty Szenk to 18:27. Było to drugie zwycięstwo tej zawodniczki. Drugie miejsce zajęła Daria Maik (18:43), a trzecia była Michalina Kowalska (18:50). Rywalizacja w klasyfikacji generalnej jest nadal otwarta – żaden z zawodników, ani żadna z zawodniczek z czołówki nie ma jeszcze ukończonych czterech biegów – co jest warunkiem sklasyfikowania.

W niedzielę odbył się także czwarty bieg CITY TRAIL w Łodzi. Zawodnicy rywalizowali w pięknej, zimowej aurze. Najlepsi w niełatwych warunkach to Błażej Skowroński i Monika Kaczmarek. Wynik zwycięzcy – Błażeja Skowrońskiego to 17:08. Monika Kaczmarek pokonała trasę w Parku 3 Maja w 19:20. Tym samym Monika przybliżyła się do wygrania klasyfikacji generalnej cyklu – ma bowiem na koncie trzy wygrane. W klasyfikacji mężczyzn sytuacja jest bardziej skomplikowana – Grzegorz Petrusiewicz i Artur Kozłowski, którzy zwyciężali w poprzednich biegach, tym razem nie wystartowali. Błażej Skowroński zajmował dotychczas dwa razy trzecie miejsce, a także raz był drugi.

Gościem specjalnym niedzielnych zawodów był Jan Morawiec – mistrz Polski w maratonie z 1968 roku, a aktualnie mistrz świata w kategorii M80, który był starterem biegu.

Cykl CITY TRAIL to od początku także zawody dla dzieci i młodzieży. Młodsi biegacze startują na dystansach od 300 metrów do 3 km i są podzieleni na pięć kategorii wiekowych. W miniony weekend w CITY TRAIL Junior – bo tak nazywają się zawody dla młodszych sportowców – wystartowało łącznie około 400 zawodników.

Przypomnijmy, że aby zostać sklasyfikowanym, otrzymać pamiątkowy medal i walczyć o nagrody, należy ukończyć co najmniej cztery z sześciu biegów CITY TRAIL. Najbliższe zawody odbędą się w sobotę (31.01) we Wrocławiu oraz w niedzielę (1.02) w Katowicach. Będzie to zamknięcie czwartej kolejki cyklu.

Miasta CITY TRAIL to: Bydgoszcz, Gdańsk i Gdynia (które tworzą Grand Prix Trójmiasto CITY TRAIL), Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Patronat nad całym cyklem CITY TRAIL objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Z kolei zawody CITY TRAIL Junior odbywają się pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Szczegółowe informacje o cyklu na stronie www.citytrail.pl.

mat. pras.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce