Great Mo Farah Run. Ale to Kosgei szybsza od rekordu świata!

Opublikowane w wt., 10/09/2019 - 13:15

Czy bieg Great North Run zmieni kiedyś nazwę na Great Mo Farah Run? Jest to jakiś pomysł, zwłaszcza, że Brytyjczyk wygrał w Newcastle po raz szósty z rzędu! Jego dokonanie przyćmiła nieco Kenijka Brigit Kosgei biegnąc najszybciej w historii półmaratonu na świecie!

Już od 2014 roku trwa dominacja sir Mo Faraha w północnej Anglii. Tym razem mistrz olimpijski w biegach na 5000 i 10 000 m stoczył zacięty pojedynek z Etiopczykiem Tamiratem Tolą - wicemistrzem olimpijskim w maratonie z Rio. Losy wygranej rozstrzygnęły się na ostatniej mili.

Ostatecznie na mecie w South Shields to Farah zameldował się w glorii zwycięzcy, po 59 minutach i 7 sekundach.

Jest to wynik lepszy od aktualnego rekordu Europy Szwajcara Juliena Wandersa (59:13), ale za taki nie zostanie uznany. Wszystko ze względów regulaminowych – brytyjska trasa nie spełnia wymogów IAAF dotyczących odległości między startem a metą (zbyt duża, bo powyżej 50 procent długości teoretycznej linii prostej między oboma punktami) oraz przewyższenia trasy (za wysoka).

Drugi na mecie był wspomniany Tola, z zaledwie sześcioma sekundami straty. Trzeci uplasował się reprezentant Holandii Abdi Nageeye z wynikiem 59:55.

Dodajmy, że dla Faraha było to ważne przetarcie przed Maratonem Chicagowskim.

Z pewnością poniżej swoich oczekiwań pobiegł Adam Nowicki, który w mocno obsadzonym biegu był dopiero dziewiętnasty z wynikiem 1:05:31. Dodajmy, że rekord życiowy zawodnika MKL Szczecin to 1:03:57 z 2017 roku.

Widowisko skradła Brigit Kosgei - tegoroczna zwyciężczyni maratonu londyńskiego. Kenijka wygrała z imponującym czasem 1:04:28. Oznacza to, że biegła w średnim tempie 3:04 min./km! Na trasie wyprzedziło ją tylko 15 zawodników!

Aktualny rekord świata w półmaratonie kobiet to 1:04:51. Należy do innej Kenijki - Joyciline Jepkosgei. Oficjalniej wynik Kosgei nie trafi do tabel IAAF, ze wspomnianych już względów regulaminowych. Na pocieszenie został jej tylko nowy rekord trasy Great North Run. Poprzedni - 1:05:39 – należał do Mary Keitany.

Kosgei wygrała ze sporą przewagą nad swoimi rodaczkami. Druga była Kenijka Magdalyne Masai z czasem 1:07:36 , a trzecia Linet Masai - mistrzyni świata w biegu na 10 000 m z 2009 roku, która nabiegała 1:07:44.

Polka Anna Gosk pokonała dystans w czasie 1:19:07. Wśród elity kobiecej była 22, a w klasyfikacji generalnej - 176.

Wśród wózkarzy na czwartym miejscu uplasowała się ubiegłoroczna zwyciężczyni - Polka Martyna Snoopek, z czasem 1:06:38. Najlepsza była Brytyjka Jade Hall z czasem 50:15.