Haile Gebrselassie wspiera walkę z koronawirusem


Opublikowane w pon., 30/03/2020 - 15:59

Legendarny Haile Gebrselassie przekazał blisko 50 tysięcy dolarów na walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w rodzinnej Etiopii. Jak do tej pory zdiagnozowano tam 23 przypadki zachorowania.

Mistrz olimpijski i świata w biegach na 10 000 m, a także były rekordzista globu w maratonie, znany jest nie tylko ze swoich sportowych osiągnięć. Po zakończeniu kariery sportowej udało mu się osiągnąć sukces w biznesie.

Do niedawna Haile był też prezesem etiopskiej federacji lekkoatletycznej, a wcześniej chciał kandydować na prezydenta kraju. Jego nazwisko jest dla Etiopczyków synonimem sukcesu.

Teraz Haile wsparł specjalny komitet kwotą miliona etiopskich birr, czyli ponad 30 tysięcy dolarów. Pieniądze pochodzą od jego licznych firm. Dodatkowe pół miliona birr, czyli ponad 15 tysięcy złotych dołożył z budżetu Great Ethiopian Run, imprezy, którą zainicjował w 2001 roku.

- To nie czas na zysk, ale na ratowanie życia. Musimy wspierać nasz rząd w tym kluczowym momencie. Wszystko jest zamknięte, a wydarzenia sportowe zostały anulowane na całym świecie, więc musimy być w stanie wspierać naszą społeczność - powiedział Haile Gebrselassie.

Zdaniem komitetu powołanego ds. mobilizacji, otrzymane fundusze i materiały mogą pomóc w przygotowaniach do sytuacji kryzysowych związanych z rozprzestrzeniane się wirusa. Etiopia jest jednym z najludniejszych krajów Afryki i liczy ponad 108 mln obywateli. Liczniejsza jest tylko Nigeria.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce