Hanna Nejfeld i Paweł Żuk z rekordami Polski w biegu 48h na bieżni mechanicznej [WYNIKI]

 

Hanna Nejfeld i Paweł Żuk z rekordami Polski w biegu 48h na bieżni mechanicznej [WYNIKI]


Opublikowane w ndz., 10/11/2019 - 12:44

Podczas trwających od piątku w Zabrzu międzynarodowych zawodów w biegu 48-godzinnym na bieżni mechanicznej Hanna Nejfeld uzyskała 311,45 km, a Paweł Żuk - 354,28 km. To nowe rekordy Polski w tej nieoficjalnej konkurencji.

W imprezie, która odbyła się w ramach pierwszych urodzin Klubu ReShape Zabrze, wystartowało dziewięcioro doświadczonych ultramaratończyków z 4 państw (nie dojechali awizowani zawodnicy z Włoch, ponieważ jeden z biegaczy uległ kontuzji). Pomysłodawcą rywalizacji był Paweł Żuk, posiadacz kilku rekordów kraju w biegach ultra, m.in. w biegu 1000-milowym, posiadacz drugiego wyniku w kraju w biegu 24-godzinnym na bieżni mechanicznej.

Dwie doby na bieżni mechanicznej. Zabrze gotowe na rekordy

Celem imprezy było ustanowienie rekordów Polski w biegu 48-godzinnym na bieżni. Organizatorzy i uczestnicy wyzwania nie ukrywali, że zmierzą się także z rekordami świata: męskim - 405,22 km, należącym od 2008 r. do Irlandczyka Tony Mangana, oraz kobiecym - 322,93 km, należącym do Szwedki Kristiny Paltén z 2014 r..

Impreza w Zabrzu otrzymała nieoficjalną rangę „Pucharu Świata” a zmagania były transmitowane na żywo na facebooku. Konferansjerem był znany z biegów ulicznych na Śląsku, a także spiker Festiwalu Biegowego w Krynicy Zenon Nowakowski.

Bliska rekordu świata była Hanna Nejfeld. Wicemistrzyni Polski w biegu 24-godzinnym z 2019 (201,776 km) w ciągu 48 godzin nabiegała 311,45 km. Do rekordu globu zabrakło 11,48 km. W zabrzańskich zmaganiach Pani Hanna zajęła czwarte miejsce open, wyprzedzając czterech mężczyzn.

Rywalizację mężczyzn wygrał Paweł Żuk – 354,28 km. Jak nam powiedział tuż po zakończeniu zmagań, był to dla niego kolejny trening przed czekającym go przyszłorocznym startem na 5000 km. 

Wyniki Hanny Nejfeld i Pawła Żuka to pierwsze nieoficjalne rekordy Polski w biegu 48-godzinnym na bieżni mechanicznej, odnośnik dla samych zawodników i ich „rywali” w kolejnych tego typu wyzwaniach. Pani Hanna poprawiła też po drodze rekordy kraju na dystansie 100 mil i 24 godzin.

Wszyscy uczestnicy zabrzańskiego wyzwania ustanowili rekordy życiowe, a zawodnicy zagraniczni także rekordy swoich krajów.

Wyniki:

1. Paweł Żuk, POL - 354,28 km - REKORD POLSKI
2. Tomasz Waszkiewicz, POL - 327,33 km
3. Cristi Borcan, ROM - 319,96 km - REKORD RUMUNII
4. Hanna Nejfeld, POL - 311,45 km (kobieta) - REKORD POLSKI
5. Dušan Kopečný, CZE - 305,29 km - REKORD CZECH
6. Dmytro Mikhieiev, UKR - 268,78 km - REKORD UKRAINY
7. Todor Dimitrov, BUL - 258,69 km - REKORD BUŁGARII
8. Valentina Kovalskaya, UKR - 262,01 km (kobieta) - REKORD UKRAINY
9. Mateusz Pietruliński, POL – 217,71 km

Imprezie towarzyszyła akcja charytatywna. Każdy kilometr wybiegany przez kibiców zamieniany był na pieniądze, które niebawem zostaną przekazane na Poczekalnię Onkologiczną.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli dziennikarze Martyna Wojciechowska, Oliwier Janiak, Przemysław Kossakowski i aktor Jakub Wesołowski.

Już teraz wiemy, że przed nami kolejne edycje imprezy. Zapadły decyzje, że w przyszłym roku zaproszenia zostaną wysłane do ok. 35-40 zawodników i zawodniczek, którzy bili rekordy na bieżni mechanicznej. Jest więc szansa, że w Zabrzu zobaczymy m.in. rekordzistów świata Włocha Vito Intiniego (12h i 24h na otwartym powietrzu), Norwega Bjørna Tore Tarrangera (24h w zamkniętym pomieszczeniu) czy wspomnianych Irlandczyka Tony Mangana i Szwedkę Kristiny Paltén. Zaproszenie otrzyma także niewidoma Irlandka Sinead Kane, rekordzistka świata w biegu 12-godzinnym.

- Bieżnia wyszła z cienia. Okazało się, że nie taki ten potwor straszny, że nagle wszyscy mocni biegowego świata robią treningi pod dachem. Impreza w Zabrzu to odpowiedź na rosnące zainteresowanie rywalizacją na bieżni, a sam klub Reshape to bardzo przyjazne miejsce dla ultramaratończyków - wyjaśnia Paweł Żuk.

red.

fot. Dariusz Cupiał, Ambasador Festiwalu Biegów


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce