Henrik Ingebrigtsen i... Therese Johaug mistrzami Norwegii w przełajach!

Opublikowane w pon., 14/10/2019 - 10:45

Kontrowersyjna mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata w biegach narciarskich Therese Johaug została mistrzynią kraju w biegach przełajowych! To kolejny sukces Norweżki w roli lekkoatletki, latem wygrała mistrzostwo Norwegii na 10 000 m.

Mistrzostwa rozgrywane były w miniony weekend na terenie malowniczego parku Frogner, który jest największym takim zielonym miejscem w całym Oslo. Jednak tym razem to nie przyroda, ani ponad 210 rzeźb nie skupiły takiej uwagi obserwatorów jak występ kontrowersyjnej narciarki.

Po zdobyciu medalu na bieżni, Johaug była typowana na jedną z faworytek przełajowych mistrzostw. Prognozy się potwierdziły. Gwiazda biegów narciarskich błyszczała na trasie. Dystans 6 km pokonała w 19:43. Druga była Sigrid Jervell Vag ze stratą 28 sekund. Według relacji, niemal od samego początku Johaug dominowała i żadna z rywalek nie mogła dotrzymać jej kroku.

Sukcesy na krajowym podwórku to jedno. Otwartym pozostaje pytanie czy Norweżka zdecyduje się powalczyć za granicą, podczas imprezy o znacznie wyższej randze. Już 8 grudnia w Lizbonie rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. Z pewnością jest start przyciągnąłby uwagę mediów. Warto jednak pamiętać, że przed Therese Puchar Świata w biegach narciarskich. Starty bez kijków i płóz mogą być więc tylko elementem przygotowań do zimy.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Norweżka ukarana została na 1,5 roku dyskwalifikacji po tym jak w jej organizmie wykryto zabroniony środek - clostebol. Johaug tłumaczyła, że środek był w maści, którą smarowała usta podczas obozu wysokogórskiego. Z powodu zawieszenia nie wystartowała podczas zimowych igrzysk w Pjongczangu.

Wśród mężczyzn złoto przełajowych mistrzostw Norwegii wywalczył Henrik Ingebrigsten, który dzień wcześniej pomagał w Wiedniu przy udanej próbie złamania dwóch godzin w maratonie Eliudowi Kipchoge. Najstarszy z trójki braci 10-kilometrową trasę pokonał w 30:01.