„Historia Apy Sherpy” już dostępna online [WIDEO]


Opublikowane w śr., 13/06/2018 - 11:06

„Loved by All – The Story of Apa Sherpa” („Historia Apy Sherpy”) to oszałamiający wizualnie film krótkometrażowy o jednym z najsłynniejszych szerpów w historii, Apie Sherpie (właśc. Lhakpa Tenzing Szerpa), rekordziście liczby wejść na Mount Everest - w sumie był na szczycie 21 razy.

Apa dorastał w Khumbu – odległym regionie Nepalu – i już w wieku 12 lat był zmuszony porzucić szkołę i rozpocząć pracę jako tragarz. To sprawiło, że jego marzenie o byciu lekarzem musiało zostać porzucone. To niestety dość częsty scenariusz w przypadku członków plemienia Szerpów. Apa chce to zmienić – właśnie dlatego powstała Apa Sherpa Foundation.

„Loved by All – The Story of Apa Sherpa to opowieść o młodym Pembie Sherpa – chłopcu, który każdego dnia musi maszerować przez sześć godzin, by dotrzeć do / ze szkoły. Jego historia jest odbiciem losów Apy i innych mieszkańców Nepalu, którzy stają przed trudnym wyborem - zostaniem HAPs-em (od angielskiego HAP - high altitude porter) lub spełnianiem swoich marzeń, możliwych do osiągnięcia tylko poprzez zdobywanie wiedzy i edukację.

Film prezentowany był na festiwalach: Banff Mountain Film Festival World Tour, Vancouver International Mountain Film Festival, Trento Film Festival oraz MountainFilm.

red. / mat. pras.

Polecamy również:


Podziel się: