Historycznie, z entuzjazmem… Biegi powstańcze w Wijewie [ZDJĘCIA]


Opublikowane w pon., 17/02/2020 - 09:46

Dokładnie 101 lat temu zakończyło się Powstanie Wielkopolskie. Ten zwycięski zryw niepodległościowy Polaków uczczono biegami w Wijewie, wielkopolskiej miejscowości powiatu leszczyńskiego.

Biegi na dystansach 5 i 10 kilometrów na pętli przebiegającej przez dwie miejscowości Wijewo i Brenno ściągnęły w niedzielę niemal 400 biegaczy.

Impreza niezwykła, nie tylko z uwagi na charakter obchodów zwycięstwa Wielkopolan, ale i na zaangażowanie mieszkańców. Trasa udekorowana flagami z godłem Powstania, na całej długości tablice upamiętniające to wydarzenie oraz kibice, których nie zdarza się spotkać na innych biegach.

Całymi rodzinami dopingowali biegaczom, wewnątrz domów w oknach, na zewnątrz, na ulicy, wszędzie. Radość, okrzyki motywujące, muzyka z wystawionych głośników, punkty żywnościowe pojawiające się spontanicznie. Widać, że cała miejscowość żyła tym dniem. I te łopoczące na wietrze flagi. Niezwykle podniosły bieg.

A co po biegu? Panie, które urzekały sobą biegaczy, wydając przygotowane przez siebie ciasta, grochówkę, kiełbasę oraz kapustę z grzybami. Nie wspominając o dostępnej herbacie i kawie od momentu przed startem jak i po jego zakończeniu. Medal jaki biegacze otrzymali oraz wspomnienia z tego biegu z pewnością pozostaną na długo w pamięci. Cześć i chwała.

Michał Talaga, Ambasador Festiwalu Biegów

fot. Michał Talaga, Maciej Majchrowicz


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce