Holenderskie marzenie o podium w TCS Amsterdam Marathonie


Opublikowane w czw., 17/10/2019 - 14:25

W niedzielę wystartuje kolejna edycja TCS Amsterdam Marathon. Gospodarze liczą na Abdi Nageeye, który zapowiedział walkę o podium. W elicie biegu jest Karolina Nadolska, ale... jest to dla niej start wyłącznie treningowy, Polka - w porozumieniu z organizatorami - nie planuje nawet biec całego dystansu.

Abdi Nageeye nie jest najszybszym biegaczem w stawce Amsterdam Marathonu. Legitymuje się rekordem życiowym 2:06:17 i wśród ostatnich osiągnięć może wymienić rekord Holandii i czwarte miejsce w tegorocznym maratonie w Rotterdamie. A jednak to właśnie on postawił przed sobą cel ukończenia biegu na podium.

Holender wygrał w Amsterdamie po raz ostatni w 1989 r. Od czasu Tonniego Dirka, który w 1993 r. przekroczył linię mety na drugim miejscu, nie stanęli na podium. - Myślę, że już czas, żeby Holender wrócił na podium, a tym Holendrem powinienem być ja - zadeklarował urodzony w Somalii, a trenujący w Kenii Nageeye.

Nageeye musi być jednak gotowy na konkurencję ze strony Salomona Deksisy, trzeciego zawodnika ubiegłorocznej edycji amsterdamskiego klasyka. Rekord życiowy Etiopczyka to 2:04:40.

W zaproszonej stawce szybsi od Nageeye - przynajmniej na papierze - są również Bernard Koech (2:04:53) i Elisha Rotich (2:06:12).

Nageeye chce wskoczyć na podium. Tymczasem po wiosennych startach Jakub Szymankiewicz, były piłkarz, a dziś biegacz, najszybszy z Polaków na liście startowej holenderskiej imprezy, zadeklarował, że będzie szukał sposobu na złamanie 2h20 w maratonie. Na razie jego życiówka to 2:22:31. Trzymamy kciuki!

Karolina Nadolska po udanym starcie w wiosennym maratonie w Hannowerze cieszyła się, że jako pierwsza Polka zdobyła kwalifikację do Tokio. Wtedy mówiła, że jesienią pobiegnie jeszcze raz i spróbuje poprawić swój wynik z Niemiec (2:27:43).

"Mam apetyt na więcej!" Karolina Nadolska, pierwsza Polka z minimum olimpijskim w maratonie

Karolina zmieniła jednak zdanie. W tym roku w maratonie już nie wystartuje, mając olimpijskie minimum skoncentruje się na przygotowaniach do przyszorocznych MŚ w półmaratonie w Gdyni, a podczas maratonu w Amsterdamie pobiegnie jedynie 10-15 km. Jak nam sama powiedziała, skorzystała z zaproszenia organizatora, który potrzebował takiej zawodniczki do wypełnienia norm IAAF na rangę maratonu i w porozumieniu z nim zrobi na trasie mocny trening, schodząc jeszcze przed półmetkiem. Cóż, i takie strony ma profesjonalny sport...

Najlepszą życiówkę w zapowiedzianej stawce kobiet – 2:22:29 – ma Mimi Belete. Nabiegała ją podczas tegorocznego, wygranego przez nią maratonu w Toronto. W CV ma też trzecie miejsce w Hamburgu.

O wysokich miejscach marzą również Azmerze Gebru, trzecia zawodniczka ubiegłorocznej edycji Amsterdam Marathon, która tegoroczny sezon zaczynała od drugiego miejsca w Paryżu.

Pełny skład elity TCS Amsterdam Marathon 2019: TUTAJ

Amsterdam Marathon wystartuje 20 października, a w nim 47 tys. biegaczy.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce