Hong Kong 100 z rekordem trasy. Czterech Polaków na mecie!

Opublikowane w sob., 18/01/2020 - 18:24

Rekordem trasy Hong Kong 100 rozpoczął się tegoroczny cykl Ultra-Trail World Tour.

W pierwszym biegu cyklu zawodnicy mieli do pokonania 103 km i 5200 m przewyższeń. Najszybciej zrobił to You Pequan.

Chiński biegacz ma już na swoim koncie sukcesy w asfaltowych maratonach, m.in. w Xiamen. Próbował również z powodzeniem biegów dobowych. Gdy sprawdził się w terenowych utramaratonach, również i w tej konkurencji zaczął stawać na podium.

Trasę Hong Kong 100 You Pequan pokonał w rekordowym czasie 10 godzin i 17 sekund.

Pozostałe miejsca na podium również zajęli Chińczycy. Na drugim miejscu, podobnie jak przed rokiem uplasował się Jing Liang (10:33:39). Na trzecim miejscu linie mety przekroczył Deng Guomin (10:38:24), który w tym biegu startuje regularnie. Przed rokiem zajmował miejsce tuż za podium, jednak wcześniej plasował się na dalszych miejscach.

Bieg Pań był również ciekawy, choć nie rekordowy. Xiang Fuzhao była zdeterminowana, by wygrać u siebie. To był już jej czwarty start w imprezie. Plan ten realizowała krok po kroku, w kolejnych edycjach pnąc się w górę klasyfikacji. W 2017 r. była czwarta. Rok później stała na najniższym stopniu podium. Przed rokiem była druga. Teraz przyszedł czas na zwycięstwo.

Swój rezultat z 2019 r. Xiang Fuzhao poprawiła o niemal godzinę, przekraczając linię mety z wynikiem 11:28:59. W klasyfikacji open była ósma.

Na drugim miejscu przybiegła mieszkająca w Szanghaju Słowaczka Weronika Wadowicowa, która pierwszy raz przebiegła 100 km w klasyfikacji indywidualnej. Wcześniej spróbowała takiego dystansu w drużynie. Jednak na krótszych dystansach pokazała, że trzeba się z nią liczyć. Wygrała m.in. ubiegłoroczny Malaysia Mountain Trail i 70-kilometrowy Vietnam Jungle Marathon.

Podium dopełniła Ragna Debats. Zwyciężczyni ubiegłorocznych edycji CCC, Transvulcanii i Maratonu Piasków, w Hongkongu uzyskała rezultat 12:03:52.

Linię mety przekroczyło dopiero 200 zawodników. Wystartowało ok. 1900.