IAAF podtrzymała zawieszenie rosyjskich lekkoatletów


Opublikowane w śr., 05/12/2018 - 10:01

Obradujące w Monaco Rada Miedzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych podtrzymała we wtorek zawieszenie Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej RUSAF w prawach członka IAAF.

IAAF, a w ślad za nim European Athletics, nie uznają decyzji WADA o warunkowym przywróceniu akredytacji laboratorium w Moskwie. Przywrócenie Rosjan do lekkoatletycznej rywalizacji warunkuje spełnieniem dwóch ostatnich warunków z tzw. Raportu McLarena – zapewnienie kontrolerom WADA do 31 grudnia tego roku pełnego dostępu do próbek antydopingowych rosyjskich sportowców oraz pokrycia wszelkich kosztów dopingowego śledztwa.

Sporną kwestią pozostaje też zaakceptowanie przez Rosjan ustaleń Raportu McLarena – do dziś nie pojawił się żaden oficjalny komunikat w tej sprawie.

Rosjanie mają więc czas do końca tego roku, by sportowcy Sbornej pod narodową flagą mogli wystąpić w marcowych Halowych Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce w Glasgow oraz we wrześniowych Mistrzostwach Świata w Doha. Szef EA Rune Andersen dał do zrozumienia, że liczy na bezpośredni kontakt Rosjan z lekkoatletycznymi organizacjami i współpracę w ramach wyznaczonych zadań, a nie tylko kooperację z samą WADA. IAAF potwierdziła, że nie przywróci Rosjan do rywalizacji bez otrzymania stosownych danych od WADA.

RUSAF jest zawieszona w prawach członka IAAF od jesieni 2015 r. Rosyjscy lekkoatleci nie mogą startować pod narodową flagą w imprezach firmowanych przez Stowarzyszenie. Mogą o robić jako sportowcy neutralni, po spełnieniu wymagań programu antydopingowego IAAF.

Źródło: IAAF


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce