Ironman chce na giełdę


Opublikowane w czw., 17/01/2019 - 09:34

The Wanda Group – chiński właściciel firmy World Triathlon Corporation, organizatora imprez serii Ironman przygotowuje się do pierwszej publicznej emisji akcji marki (IPO) – informuje Reuters. Wg agencji, firma chce sprzedać udziały za ok. 500 milionów dolarów.

Właściciele marki złożyli już stosowną aplikację do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych. Obejmuje ona także aktywa partnerskiej spółki Infront Sports & Media AG.

The Wanda Group kupiło markę Ironman od funduszu Providence Equity Partners (fundusz typu private equity, zapewniający finansowanie spółkom niedopuszczonym do obrotu publicznego) w listopadzie 2015 r. za ok. 650 milionów dolarów. Od tamtego czasu wartość marki spadła, co ma związek z ograniczeniami chińskich inwestycji poza granicami tego kraju.

Jak informuje Reuters, w ostatnim czasie The Wanda Group chciało sprzedać markę. Mimo kilku propozycji ostatecznie nie zdecydowało się na ten krok. Planowane IPO ma być sposobem na dofinansowanie i dalszy rozwój marki.

Ironman to jeden z najcenniejszych brandów w sporcie. Gdy w 1990 r. dr. James P. Gills i Lew Friedland kupowali markę od Hawaii Triathlon Corporation, była ona warta 3 miliony dolarów. W 2008 r., gdy Gills i Friedland sprzedawali firmę World Triathlon Corporation funduszowi Providence Equity Partners, otrzymali 85 milionów dolarów.

Formalności zwiazane z IPO World Triathlon Corporation mają potrwać kilka miesięcy. Prawdopodobnie akcje Ironman będą dostępne w ofercie publicznej jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce