Jakość imprezy, frekwencja, konkurencja? Półmaraton "Słowaka" wykluczony z Korony Półmaratonów Polskich!

 

Jakość imprezy, frekwencja, konkurencja? Półmaraton "Słowaka" wykluczony z Korony Półmaratonów Polskich!


Opublikowane w pon., 17/12/2018 - 12:35

Znamy już też kalendarz KPP na 2019 r. Decyzją PSB oraz Wojskowego Klubu Biegacza „META” Lubliniec, współorganizatora cyklu, w programie znalazło się już tylko 10 biegów. Niespodziewanie, z cyklu usunięto Hunters Półmaraton „Słowaka” w Grodzisku Wlkp - jeden z najlepszych półmaratonów w Polsce!

– Nie znamy argumentów Polskiego Stowarzyszenia Biegów za wykluczeniem naszej imprezy z „Korony”. Podejrzewam, że chodziło o frekwencję. Zwracałem uwagę, że proponowany regulamin cyklu mówi o minimalnej liczbie 3 000 uczestników, ale jednocześnie nie precyzował której edycji danej imprezy dotyczy to obostrzenie - czy poprzednich czy dopiero nadchodzącej. Po tamtej lekturze odniosłem wrażenie, że z „Korony” chce się usunąć biegi odbywające się w małych miastach. Z drugiej strony frekwencja biegu w Wałbrzychu, niższa niż w Grodzisku, zdaje się sugerować inne powody – zastanawiał się w rozmowie z naszym portalem Marek Małecki, dyrektor Półmaratonu Słowaka.

– Przyjmujemy decyzję Zarządu PSB ze spokojem. Za to biegacze mogą być zdziwieni, bo najlepszy półmaraton Korony Półmaratonów Wielkopolski, bieg, który rokrocznie w kilkadziesiąt minut zamyka listę startową i zdobywa najważniejsza laury w ogólnopolskich i regionalnych plebiscytach na imprezę roku, w „Koronie” na 2019 r. się nie znalazł – podkreśla szef grodziskiej „połówki”.

Zapytany o sprawę Henryk Paskal, szef Polskiego Stowarzyszenia Biegów zwrócił uwagę na nowe kryteria uczestnictwa biegów w Koronie Półmaratonów Polskich. Mówią one o wspomnianej przez dyrektora Małeckiego frekwencji na poziomie minimum 3 000 osób – jak wyjaśnia Paskal – w edycji poprzedzającej dany sezon "Korony", a także o liczbie osób, która aplikuje o „Koronę” z danego wydarzenia. Zgodnie z przedstawionymi na niedawnej konferencji PSB danymi, najmniej osób aplikowało o „Koronę” z biegu w Sobótce - 520. Z Grodziska - ponad 700. I znowu, bieg w Sobótce znalazł się w programie "Korony" na 2019 r., bieg z Grodziska - nie.

Jeśli zatem nie frekwencja i nie liczba biegaczy aplikujących o "Koronę", to co tak naprawdę decyduje o zakwalifikowaniu danego cyklu?

– Organizatorzy biegów zwracali uwagę, że w „Koronie” znajdują się aż 4 biegi z Wielkopolski oraz 3 z Dolnego Śląska i że jeden z nich powinien wypaść z cyklu – przyznaje Henryk Paskal. W głosowaniu Zarządu PSB padło na Wielkopolskę i sam Grodzisk...

Zaprezentowany właśnie program Korony Półmaratonów Polskich będzie obowiązywał przez najbliższe 2 lata. – Zmiana programu po każdym roku generuje zamieszanie. Chcemy stabilizacji – mówi Henryk Paska, zwracając uwagę, że Korona Maratonów Polskich nie zmieniła się od początku tego wyróżnienia, a do cyklu World Marathon Majors bezskutecznie pukają bogate imprezy z Rotterdamu czy Dubaju. – Co prawda były propozycje, by Korona objęła 12 czy więcej biegów, ale jestem zdania, że większa liczba imprez tylko rozmyje ten cykl – podkreśla szef PSB.

Korona Półmaratonów Polskich 2019 obejmie zatem dziesięć imprez:

1. Półmaraton ONICO - Gdynia – 17.03.
2. Półmaraton Ślężański - Sobótka – 23.03.
3. Półmaraton Warszawski - Warszawa – 31.03.
4. Półmaraton Poznański - Poznań – 14.04.
5. Półmaraton Białystok - Białystok – 5.05.
6. Nocny Półmaraton - Wrocław – 15.06.
7. Toyota Półmaraton Wałbrzych - Wałbrzych – 18.08.
8. Półmaraton Philips - Piła – 8.09.
9. Półmaraton Lechitów – Gniezno – 15.09.
10. Półmaraton Królewski – Kraków – 13.10.

Żeby zdobyć wyróżnienie wystarczy ukończyć 5 półmaratonów. Nowy regulamin KPP zostanie udostępniony biegaczom w drugiej połowie lutego.

Od decyzji Zarządu PSB i WKB „Meta” o wykluczeniu Półmaratonu "Słowaka" z "Korony", w Grodzisku nie zamierzają się odwoływać. – Półmaraton „Słowaka” poradzi sobie bez „Korony” – zapewnia Marek Małecki, podkreślając, że przygotowania do trzynastej edycji imprezy idą pełną parą. – Szykujemy nowości, ale o szczegółach nie chcemy jeszcze mówić. Prosimy o chwilę cierpliwości. Od lat stawiamy na jakość i możecie być pewni, że nie inaczej będzie w edycji 2019 – podkreśla Marek Małecki. Zaprasza do Grodziska.

Tymczasem, jak informuje PSB, liczba zdobywców Korony Polskich Półmaratonów w 2018 roku przekroczyła liczbę 3000 osób. Trwa jeszcze weryfikacja kolejnych wniosków o przyznanie „Korony". Trwa również wysyłka medali do zawodników według kolejności na liście zdobywców. Regulamin i wniosek KPP do pobrania na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Biegów.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce