Jan Frodeno bije rekord Enea IRONMAN 70.3 Gdynia


Opublikowane w ndz., 11/08/2019 - 16:46

Niemiec Jan Frodeno zwyciężył w piątej edycji zawodów Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Czasem 3:39:35 dosłownie zmiażdżył dotychczasowy rekord gdyńskiej "połówki", wynoszący do dzisiaj 3:47:40. Wśród kobiet, z wynikiem 4:06:50 triumfowała Nowozelandka Amelia Rose Watkinson.

Frodeno, zapytany dzień wcześniej o swoje oczekiwania i nastawienie przed startem, odpowiedział krótko: "Przyjechałem, by wygrać". I mimo, że znajduje się obecnie w okresie przygotowawczym do najważniejszego startu w sezonie - Mistrzostw Świata IRONMAN, w Gdyni pokazał klasę godną mistrza olimpijskiego, mistrza świata i rekordzisty świata. 

Reprezentant Niemiec jako pierwszy wyszedł z wody, tuż przed swoim rodakiem Janem Stratmannem. Był to jednak ostatni moment, kiedy ktokolwiek mógł mieć wątpliwości, czy wielki mistrz jako pierwszy pojawi się na mecie na gdyńskiej plaży. Na rowerze Frodeno konsekwentnie budował swoją przewagę nad rywalami, pokonując 90-kilometrową pętlę kolarską w rewelacyjnym czasie 2 godzin i 2 minut.

Dzięki świetnej jeździe, rozpoczynając etap biegowy Frodeno miał już ponad 3 minuty przewagi nad drugim zawodnikiem.

Do mety półmaratonu, przy głośnym dopingu kibiców, za który później dziękował, Niemiec dotarł niezagrożony.

Niemiec nie krył zaskoczenia tak dobrym wynikiem. - Nie jestem jeszcze w swojej najwyższej dyspozycji, przygotowuję się do Mistrzostw Świata IRONMAN, które czekają mnie za 9 tygodni. Biorąc to pod uwagę, jestem bardzo zadowolony ze swojego startu - ocenił Frodeno.

Drugi na mecie zameldował się Niemiec, Maurice Clavel z czasem 3:43:43.

Podium uzupełnił reprezentant Danii, Miki Morck Taagholt (3:46:27). Obaj pobili dotychczasowy rekord trasy zawodów, ustanowiony przed rokiem przez Amerykanina, Timothy O'Donnella.

Wśród kobiet, najlepsza okazała się Amelia Rose Watkinson. Dla Nowozelandki był to pierwszy start w Polsce, już zapowiedziała, że nie ostatni.

Nowozelandka uzyskała czas 4:06:50 i z dużą przewagą wyprzedziła triumfatorkę gdyńskich zawodów sprzed dwóch lat, Lisę Huetthaler (AUT, 4:15:37). Trzecie miejsce zajęła utytułowana Brytyjka, Susie Cheetham (4:17:43).

Przez cały weekend Enea IRONMAN 70.3 Gdynia w zawodach wzięło udział niemal 3,5 tysiąca zawodników z 58 krajów świata. Główne, niedzielne zawody zostały poprzedzone piątkowym aquathlonem Wiśniowski IRONKIDS Gdynia oraz sobotnią rywalizacją na dystansie sprinterskim.

red. / na podst mat. pras.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce