Jedyne ultra, o którego długości decydują… drogowcy. Wchodzisz w to?


Opublikowane w pt., 18/01/2019 - 09:00

To jedyne ultra w Polsce, a może i na świecie, którego długość jest zmienna i zależna od… decyzji drogowców. A dokładniej budowy nowych rond i ewentualnego zamknięcia istniejących. Ultramaraton 40 Rybnickich Rond odbył się dotąd dwukrotnie i okazał się wielkim sukcesem. Na czerwiec planowana jest jego trzecia edycja, ale… na razie nie wiadomo, ile rond znajdzie się na trasie. Pewne jest jedno: wszystkie, które będą na terenie Rybnika, słynącego… właśnie z największej liczby rond.

– Z nieoficjalnych źródeł wiemy o budowie sześciu nowych rond – zdradza Krystian Stawarczyk, jeden z organizatorów biegów. – Na jednym z budowanych rond postawiono już charakterystyczne znaki ze strzałkami i tak naprawdę to dla nas się liczy. Postawienie znaku „rondo” jest dla nas sygnałem, że musimy je dołączyć do trasy. Powoduje to jednak pewną dezorganizacje, trasa może ulec zmianie nawet w ostatniej chwili. Nie zmieni się za to nazwa biegu – zapewnia nasz rozmówca.

– W pierwszej edycji rond było 40, w drugiej 39 po likwidacji Ronda Mikołowskiego. Co ciekawe, pomimo likwidacji ronda, długość trasy zmieniła się o 3 km na plus. Chcemy pozostawić nazwę, bo przy obecnym trendzie wydarzenie co roku nazywało by się inaczej – podkreśla Krystian Stawarczyk.

Ultramaraton 40 Rybnickich Rond to impreza wyjątkowo zakręcona. I to nie tylko dlatego, że co kilka minut jej uczestnicy obiegają jakieś rondo. Wyjątkowa jest tutaj także atmosfera – wszyscy znają się z imienia, nie brakuje żartów i wygłupów a grupa jest wyjątkowo głośna, co nie uchodzi uwadze przechodniów. Na biegaczy reagują żywiołowo i bardzo pozytywnie. Nie ma też klasyfikacji ani rywalizacji. Bieg ma charakter koleżeński, grupa porusza się wspólnie, dostosowując tempo i czas postojów do potrzeb wszystkich uczestników wydarzenia. Napoje, przekąski i ewentualny serwis zapewnia ekipa z samochodu technicznego, który nie opuszcza biegaczy na trasie.

Kto może wziąć udział w imprezie?

– Bieg jest dla każdego, choć z uwagi na konieczność ograniczenia liczby uczestników musieliśmy wprowadzić losowanie. Trudno zabezpieczyć ponad 60 kilometrów po centrum miasta, wręcz jest to niemożliwe – wyjaśnia Krystian Stawarczyk.

– Kryteria jakie musi spełniać osoba chętna do zabawy z nami: doświadczenie, umiejętność biegu w grupie oraz stosowania się do poleceń organizatorów, umiejętność ukończenia biegu w założonym limicie oraz tempie, osobowość o pozytywnych cechach.

– Zakładane tempo biegu w okolicach 6:30 min/km, a limit czasowy wynosi 8 godzin. Oczywiście wszystko, jak zwykle wyjdzie w praniu. Postoje na fotki, piątki z kibicami, pojawiające się punkty odżywcze, robione spontanicznie przez naszych znajomych oraz całkowicie nieznanych nam ludzi. Założenie, które jak dotąd się sprawdza, to osoba która ma życiówkę w maratonie poniżej 4:00.

Bieg odbędzie się 9.06.2019. Bezpłatne bilety można zdobyć na TEJ stronie. Jest to właściwie przepustka do losowania. – Lubimy datę 1 kwietnia i właśnie wtedy odbędzie się losowanie. Będzie na żywo na Facebooku Ultramataronu 40 Rybnickich Rond. Dokładne limity mogą się zmienić, na dzień dzisiejszy mamy 20 miejsc dla stałych uczestników biegu, zwanych przez nas ambasadorami, 20 miejsc dla osób wylosowanych spośród zgłoszeń oraz 3 miejsca dla zaproszonych Vip-ów.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce