Jest nowa listę środków zakazanych na 2017


Opublikowane w pt., 30/09/2016 - 16:04

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) opublikowała listę substancji zakazanych na 2017 r. Prace nad nią trwały od początku roku. Każda zmiana była szeroko konsultowana, a publikacja każdego roku daje sportowcom co najmniej 3 miesiące na przygotowanie się do zmian.

Tym razem nie jest ich dużo. Na cenzurowanym znalazła się kodeina, czyli pochodna morfiny stosowana w lekach przeciwbólowych i preparatach przeciwkaszlowych. Kodeina jeszcze nie jest substancją zakazaną, ale WADA zamierza się jej dokładnie przyglądać w 2017 r.

Do listy substancji zakazanych dopisano natomiast słynny środek Delta 2, czyli androstenon (steryd), który można znaleźć w niektórych odżywkach sportowych wspomagających budowanie mięśni.

Zakazana jest również lisdeksamfetamina, substancja występująca w lekach na ADHD oraz w pierwszym dopuszczonym w USA do obrotu leku na zaburzenia odżywiania (np. bulimia). Ma też działanie silnie uzależniające. Z kolei do listy zakazanych narkotyków została dopisana nikomorfina.

WADA poświęciła także wiele uwagi beta2mimetykom, czyli lekom wykorzystywanym m.in. przy astmie i chorobie obturacyjnej płuc, dodając przykłady zakazanych leków i na nowo definiując ich stężenie uznawane za intencjonalne stosowanie dopingu. W tej grupie dodano m.in. higenaminę, substancję przez którą kłopoty miał Konrad Bukowiecki. Jest dodawana do odżywek sportowych i chociaż była zaliczana do zakazanych betamimetyków już wcześniej, to jednak dopiero teraz została wymieniona z nazwy.

Nowością jest również zakaz stosowania obecnego w odżywkach kulturystów oraz w lekach przepisywanych przy nowotworach inhibitora aromatazy - Arimistane. Do tej pory nie był on wymieniony jako przykład zakazanych inhibitorów.

Zmianie nie uległa zasada, że każdy lek może być stosowany ze wskazań terapeutycznych po spełnieniu odpowiednich warunków i uzyskaniu zgody.

Pełna lista środków zakazanych – TUTAJ

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce