"Jeszcze nie milion, ale jest już blisko". #BiegamDobrze na 14. PZU Półmaratonie Warszawskim


Opublikowane w pon., 25/03/2019 - 19:29

Ponad 4 miliony złotych zebrali do tej pory uczestnicy charytatywnej akcji #BiegamDobrze, towarzyszącej od 5 lat Półmaratonowi i Maratonowi Warszawskiemu. Na tegoroczny, 14. PZU Półmaraton Warszawski, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, biegacze zgromadzili już blisko 800 tysięcy, a zbiórki trwają. Do rekordowego miliona, o którym marzyli organizatorzy, jeszcze tym razem dobić chyba się nie uda…

– Musiałby trafić się nam jakiś Rockefeller, który dosypie ze „stówkę”, bo do niedzieli zbierzemy (a raczej zbiorą nasi wspaniali biegacze!) około 900 tysięcy złotych – szacuje Marek Tronina, dyrektor imprezy.  

– Ale przecież nie rekord jest najważniejszy! – mówi prezes Fundacji Maraton Warszawski. – Najważniejsze są emocje przez cały czas zbiórki. Fantastyczne, że w ogóle możemy sobie taki cel postawić i marzyć o takiej kwocie – dodaje z entuzjazmem.

Za pierwszym podejściem, przed 37. Maratonem Warszawskim w 2014 roku, uczestnicy #BiegamDobrze zebrali 172 tysiące złotych. – Było ich wtedy 351, tyle nadaliśmy pomarańczowych numerów, bo to jest znak rozpoznawczy biegacza, który prowadził zbiórkę – mówi Magda Skrocka-Kołodziejska, rzecznik Fundacji MW. – Pół roku później, po raz pierwszy na półmaratonie, takich numerów było  481, a pieniędzy zebrali już 308 tysięcy. No, a teraz… W tym roku mamy już ponad tysiąc (dokładnie 1008!) pomarańczowych numerów i zebrane trzy czwarte miliona! – cieszy się. A Marek Tronina dodaje: - To jest bardzo duży przyrost nawet w stosunku do półmaratonu ubiegłorocznego, prawie 30 procent, bo w 2018 r. biegaczy w #BiegamDobrze było 791.

Szef FMW nie kryje obaw, że wciąż rosnący entuzjazm zbierających i wpłacających w pewnym momencie się skończy. Zaraz jednak pyta sam siebie: - Ale właściwie dlaczego miałby się zatrzymać? Przecież to przynosi coraz większe efekty! Jak słucham opowieści o tym, ile to zaangażowanie ludzi biegających przynosi dobra, to, jak mówią Anglicy, serce mi topnieje – przyznaje Tronina.

– Najkrócej mówiąc, pieniądze z akcji #BiegamDobrze pozwalają nam działać, a przede wszystkim robić mnóstwo dobrych rzeczy – mówi Joanna Grochowska z Fundacji Synapsis, jednego z beneficjentów #BD. – W ubiegłym roku, z ponad 90 tysięcy złotych, które wpłynęły na nasze konto ze zbiórek przy okazji maratonu i półmaratonu, mogliśmy dofinansować diagnostykę i terapię 300 malutkich dzieci z autyzmem, co znacznie zwiększa ich szanse na to, by dobrze sobie radziły później w życiu. Kupiliśmy też mnóstwo pomocy i wyposażenia do naszego Centrum Diagnostyki i Terapii Małych Dzieci. To wszystko dzięki biegaczom, tym zbierającym i tym, którzy wpłacają. Bardzo im wszystkim dziękujemy! – mówi Joanna Grochowska.

Synapsis jest jedną z pięciu organizacji uczestniczących w programie charytatywnym Fundacji Maraton Warszawski od początku w roku 2014. – Mamy zbieraczy, którzy od tamtej pory „pracują’ dla nas regularnie 2 razy w roku, zbiórki prowadzą też biegający rodzice naszych podopiecznych – mówi przedstawicielka organizacji pomagającej dzieciom z autyzmem.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce