Jeszcze nie tym razem... Łukasz Sagan nie ukończył La Ultra 555 km w Himalajach


Opublikowane w wt., 20/08/2019 - 19:57

Przyroda i niecodzienne warunki okazały się silniejsze. Łukasz Sagan, choć niejednokrotnie udowadniał, że jest ultra twardzielem jakich mało, tym razem nie dał rady. Zwycięzca Authentic Phidippides Run, czyli tzw. „podwójnego Spartathlonu”, nie ukończył najdłuższego i najtrudniejszego biegu w swoim życiu, czyli La Ultra – The High 555 km w indyjskich Himalajach.

"Ukończyć! To będzie wielki sukces". Łukasz Sagan już w Indiach przed himalajskim La Ultra 555 km

Kilka minut po godzinie 19 naszego czasu we wtorek Łukasz Sagan napisał na swoim fanpejdżu: „Niestety sportowa rywalizacja zmieniła się w walkę o moje zdrowie. Warunki na trasie nigdy nie były tak ciężkie. Wpadłem w hipotermię. Lekarze i organizatorzy pomogli mi ogrzać się i po półtorej godziny zdecydowałem podjąć się dalszej walki. Niestety do limitu na Przełęczy Khardungla zabrakło mi 3 minut i musiałem zejść z trasy” (pis. oryg.).

Przełęcz Khardungla leży na wysokości 5359 metrów nad poziomem morza. To dla każdego Europejczyka wysokość ekstremalna. Bieganie na niej wymaga ogromnego wysiłku. Do tego dwa początkowe dni rywalizacji (zawodnicy wystartowali w sobotę po południu) padał śnieg i było bardzo zimno. Dopiero dzisiaj pogoda się poprawiła.

To na razie wszystko, co wiemy o Łukaszu Saganie, bo nie ma w tej chwili z nim łączności internetowej. Najważniejsze, że nasz biegacz jest cały i zdrowy, co podkreślają internauci, także inni znakomici biegacze, w komentarzach do jego wpisu na fanpejdżu. Jedna z najlepszych ultrasek na świecie Patrycja Bereznowska, która miesiąc temu wygrała super prestiżowy Badwater 135, napisała: „Łukasz cieszę się że jesteś cały!!! Zdrowie najważniejsze! To tylko jedne zawody, a przed Tobą wiele takich jeszcze! Przytulam cieplutko!” (pis. oryg.)

Z bardzo skąpych komunikatów organizatorów wiemy, że rywalizację na najdłuższym dystansie La Ultra – The High kontynuują jeszcze 4 zawodnicy: dwaj Hindusi (Ashish Kasodekar i Praveen Sharma), Amerykanin Matthew Maday i Australijczyk Jason Reardon. Wszyscy - już doświadczeni w biegach ultra na tak niebotycznej wysokości (każdy z nich startował z sukcesami w La Ultra na 222 lub 333 km).

Czekamy na kolejne wieści od Łukasza. A najwięcej bezpośrednio z jego ust dowiemy się 7 września w Krynicy-Zdroju. Łukasz Sagan i członkowie jego ekipy wspierającej będą gośćmi Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze.

Zapraszamy na otwarte i bezpłatne spotkanie z naszym ultrasem. Szczegółowy program FSZP opublikujemy już niedługo!

Piotr Falkowski

zdj. Michał Złotowski


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce