Jeszcze trudniej, jeszcze lepiej! Ultramaraton Duch Pogórza po raz drugi. Patronujemy! [WIDEO ZAPOWIEDŹ]


Opublikowane w śr., 06/02/2019 - 09:35

Pod koniec marca 2018 r. w biegowym kalendarzu zadebiutował nowy bieg trailowy - Duch Pogórza. Debiut okazał się strzałem w dziesiątkę i przyniósł oczekiwany przez organizatorów pozytywny rozgłos. Druga edycja imprezy odbędzie się już 23 marca i zapowiada się jeszcze bardziej wymagające wyzwanie!

Organizatorzy postarali się o wyeliminowanie asfaltu oraz dodanie kilku wzniesień oraz dodatkowego... strumyka! - Skoro wszystkim tak bardzo podobał się bieg po naszym strumyku, to czemu nie dać więcej radości zawodnikom? - mówi Dorota Kaszycka, pomysłodawczyni i organizatorka biegu, twórczyni trasy. Jak wspomina:

– Teren, po którym przebiega całość trasy to moja okolica. Znam je bardzo dobrze. Często chodząc z tatą jako dziecko po lasach, a później sama biegając po nich, poznałam je na tyle dobrze, by wyciągnąć z nich to co najpiękniejsze. Starałam się pokazać jak piękne jest pogórze i jak bardzo wyjątkowe. Już pierwsza edycja pokazała, że osoby które tutaj przyjechały zakochały się w pogórzu co bardzo mnie cieszy i napawa dumą – podkreśla nasza rozmówczyni.

Organizatorzy w tym roku postanowili zmienić lokalizację startu / mety na miejscowość Winne-Podbukowina. – Jest to zabieg czysto logistyczny. Łatwiej jest się tutaj dostać, jest też więcej miejsca na rozstawienie miasteczka biegowego, co pozwoli nam na zorganizowanie jeszcze lepszej imprezy. Jest to również moja rodzinna miejscowość, którą darzę ogromnym sentymentem – opowiada Dorota Kaszycka.

Pogórze nie kojarzy się z dużymi przewyższeniami, a jednak organizatorom udało się uzbierać ponad 30 km w dystansie i 1104 metrów przewyższenia. Program konkurencji jest bogaty, a coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy marszów nordyckich:

  • Upiór +90km (+/-3312m)
  • Duch +60km (+/-2208m)
  • Duszek +30km (+/-1104m)
  • Diabelska trzynastka 13km (+/-450m)
  • Zmora -sztafeta 3x+30km (+/-1104m)
  • Nordic walking Duszek +30km (+/-1104m)
  • Nordic walking Diabelska trzynastka 13km (+/-450m)

Trasa w 95% to leśne ścieżki, potoczki i drogi. Trasa jest niezwykle zróżnicowana. Jak mówi organizatorka, "jeśli myślicie, że pogórze jest płaskie i lekkie do biegania? Że nie potrafi zaskoczyć? Jesteście w błędzie!"

Bieg choć kameralny, bo odbywający się w małej miejscowości, Organizatorzy starają się, by biegaczom nie zabrakło niczego. Do dyspozycji biegaczy będzie cały budynek Domu Kultury Winne Podbukowina, który będzie pełnił rolę biura zawodów i zaplecza socjalnego. Tam również po biegu odbędzie się dekoracja najszybszych zawodników z każdego dystansu oraz after party po biegu dla wszystkich.

– Dodatkowo na każdej pętli zlokalizowane zostaną dwa punkty odżywcze, zaopatrzone w wszystko czego potrzebuje biegacz – zapowiadają gospodarze.

W pakiecie startowym znajdą się “wyjątkową koszulka, izotonik oraz ciastka Ducha” - jak zapowiadają gospodarze. - Kto był ten zna i wie, że są one wyjątkowe! - podkreślają. Na mecie będzie czekał wyjątkowy i użyteczny medal:

2. Duch Pogórza zaoferuje coś jeszcze - prelekcje i warsztaty. Dzień przed zawodami – 22 marca – o mentalnym przygotowaniu się go start w górach opowie Gniewomir Skrzysiński – zwycięzca i sensacyjny rekordzista trasy Stumilaka. Do swimruna zachęcać będą Jędrek Maćkowski - Rafał Bebelski. Z kolei w dniu startu z uczestnikami imprezy spotka się Miłka Raulin - najmłodsza Polka, która zdobyła koronę ziemi. Szczegóły prelekcji – TUTAJ.

W organizację biegu włącza się Gmina Dubiecko na czele z Wójtem Jackiem Grzegorzakiem. - Warto też wspomnieć o udziale dwóch nadleśnictw: Nadleśnictwa Kańczuga oraz Nadleśnictwa Dynów. W tym roku na trasie Ducha Pogórza zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Leśników w biegu długodystansowym na dystansie 60 km. Bez zaangażowania i dobrej woli nadleśnictw było by to niemożliwe – podkreśla Dorota kaszyca.

Czy warto?

Osoby, które brały udział w pierwszej edycji imprezy tak opisują trasę jak i same zawody:

„Japońska chłopsta techno!!!”, Zbiegi jak do jądra ziemi! - Paśne beganie!!! - pisał Piotr. „Jako że to był mój pierwszy bieg górski - zakochałam się! wszytko było na +6” - podkreśliła Olga

„Duch Pogórza-zimowa aura… ostre podejścia… mega zejścia… kręty i mokry strumyk… most na linach… przyjazna atmosfera… zakręceni pasjonaci… czerwony dywan na mecie… super Dorotka, uścisk Bacy i przytulas Andrzeja Te… wracam na 2 DP, bo tam trzeba być!" - oceniła Marzena.

„Strumyk jednorazowo jeszcze do przeżycia, ale przy mrozie dwukrotne jego pokonanie nie należało do przyjemnych... Na szczęście nie musiałem trzykrotnie” - Tomasz

“Było mokro, blotno, przeklęty strumyk cudna atmosfera . Jak tylko dotarłam na metę wiedziałam ze wrócę na Ducha po raz drugi. Jestem Nordicowcem i na tym biegu nie czuliśmy się jak kula u nogi biegacza . Pokonywaliśmy razem trasę i było cudnie” - Agnieszka

Tyle wspomnień z pierwszej edycji, w której wystartowało blisko 200 osób. Lista startowa do tegorocznej edycji to już 200… opłaconych uczestników. Licznik bije!

2. Duch Pogórza wystartuje 23 marca. Formularz zgłoszeniowy online dostępny jest TUTAJ.

FestiwalBiegow.pl został patronem medialnym imprezy. Niebawem kolejne wieści z Dubiecka!

2. Duch Pogórza w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

red.

fot. Janusz Jędrzejczak, Aktywna Mucha

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce