Jubileuszowy Two Oceans Marathon z Dominiką Stelmach

Opublikowane w czw., 18/04/2019 - 08:30

Już 20 kwietnia 13 tys. biegaczy wystartuje w Two Oceans Marathon. Będzie to specjalna edycja biegu, który w tym roku obchodzi 50-lecie. Będzie to także ostatni rok 20-letniej współpracy z dotychczasowym sponsorem i na razie nie wiadomo, jaką nazwę będzie nosiła impreza i jakie nagrody zaoferuje w przyszłym roku. A te są znaczące.

Na starcie stanie tegorocznej edycji stanie Dominika Stelmach, dla której będzie to drugi start w imprezie. Na linii startowej w Newslands stanęła po raz pierwszy przed rokiem i długo była liderką biegu. Ostatecznie jednak zajęła drugie miejsce z czasem 3:41:56. Wygrała 29-letnia Gerda Steyn.

W tym roku Steyn również pojawi się na trasie. Będzie to jej trzeci start w imprezie i zapowiada, że ponownie spróbuje wygrać.

Według lokalnych mediów zarówno Steyn jak i Dominika, powinny się obawiać konkurencji ze strony Irvetty van Zyl. Dwukrotna mistrzyni kraju na 10 000m, trasę Two Oceans Marathon obrała na swój ultramaratoński debiut. Ósma zawodniczka maratonu w Kapsztadzie ogłosiła przy tym, że tego startu nie zamierza traktować treningowo.

Wśród pań swoje niedokończone sprawy z biegiem, będzie chciała załatwić również Jenna Challenor, która była w 2017 r. była druga, a przed rokiem nie ukończyła rywalizacji.

Wśród panów ponownie z 56 kilometrami zmierzy się ubiegłoroczny zwycięzca Justin Kemboi Chesire, który linię mety przekraczał z czasem 3:09:21. Na starcie spotka się z Davidem Gatebem, zwycięzcą z 2013r., który przed rokiem finiszował na trzeciej pozycji, oraz Lebenyą Nkoką, drugim przed rokiem, zwycięzcą edycji z 2014 r.

Zwycięstwo w tej imprezie ma na swoim koncie także Lungile Gongqa. Swój udział w biegu zapowiedzieli także trzykrotny zwycięzca Comrades Marathon Bongmusa Mthembu i specjalista znacznie dłuższych biegów ultra Ryan Sandes.

Two Oceans Marathon to jedna z najlepiej opłacanych imprez ultra na świecie. Zwycięzca dystansu ultra otrzymuje 250 000 randów (ponad. 67 000 zł), biegacze z drugich i trzecich miejsc odpowiednio 125 000 i 65 000 randów (33,5 000 i 17 500 zł). Dodatkowy 1 miliona randów (ok. 270 tys. zł) trafi do zwycięzcy i/lub zwyciężczyni, którzy złamią rekordy trasy - 3:03:44 mężczyzn i 3:30:36 kobiet.

Przypomnijmy, ze festiwalowy Bieg 7 Dolin 100 km oferuje nagrodę w wysokości 40 tys. zł dla zwycięzców, którzy złamią rekord trasy. Pula nagród wszystkich biegów górskich w Krynicy przekracza 300 tys. zł.