Justyna Święty z brązem wojskowych Igrzysk [WIDEO]

Opublikowane w śr., 23/10/2019 - 13:03

Wojskowi meldują pierwsze wykonane zadania. Justyna Święty-Ersetic wywalczyła brązowy medal w biegu na 400 m podczas 7. Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych, rozgrywanych w Wuhan. To nie jedyny medal Polaków w Chinach.

Trzydziestu czterech polskich lekkoatletów w mundurach rozpoczęło we wtorek międzynarodową rywalizację. Część z nich ma już za sobą pierwsze starty w półfinałach i finałach, większość jeszcze czeka na swoje konkurencje. Sportowcy mają za sobą długi sezon, ale jak pokazują wyniki, armie innych krajów również wysłały do Chin swoich topowych zawodników, którzy nie tak dawno błyszczeli w Dosze.

W finale na 400 m najlepsza okazała się zawodniczka z Bahrajnu Salwa Eid Naser - mistrzyni świata z Katar, gdzie uzyskała rekord Azji i trzeci rezultat w historii konkurencji – 48.14. Choć mamy już koniec października, Eid Naser pozostaje w wysokiej formie. Po złoto sięgnęła z wynikiem 50.15, znacznie wyprzedzając rywalki.

Druga była Rosjanka Polina Miller z wynikiem 51.49, a brąz wywalczyła nasza Justyna Święty-Ersetic - 52.19.

Tuż za podium uplasowała się Małgorzata Hołub-Kowalik - 52.42.

Przed Polkami jeszcze bieg rozstawny 4 x 400 m, który odbędzie się w sobotę. Skład sztafety uzupełnią Anna Kiełbasińska i płotkarka Joanna Linkiewicz.

W konkursie pchnięcia kulą srebrny medal wywalczył Konrad Bukowiecki, który uzyskał wynik 21.84 m. Zwyciężył Brazylijczyk Dorlan Romani z odległością 22.36 m.

Brązowy krążek do polskiego dorobku dorzuciła młociarka Malwina Kopron - 67.12 m. Tu najlepsza okazała się Chinka Wang Zheng, brązowa medalistka mistrzostw świata w Dosze.

W finale na 800 m nie wystąpi Marcin Lewandowski, który w swoim biegu eliminacyjnym był drugi z czasem 1:52.13. Zwyciężył Kenijczyk Cornelius Tuwei (1:51.43). Nie wiemy jeszcze, czy brązowy medalista mistrzostw świata w Dosze wystąpi na 1500 m.

Szanse na medal na 800m ma za to Michał Rozmys, który wygrał swoją serię z 1:50.09.

Do finału dysku nie awansował Piotr Małachowski.

Ostatniego dnia rywalizacji w Wuhan, czyli 27 października, rozegrany zostanie bieg maratoński z udziałem Polaków. Start o godzinie 8 czasu lokalnego. W Polsce będzie wtedy 2 w nocy.

"Równy, a przy tym wysoki poziom" - polska kadra maratońska na 7. Wojskowe Igrzyska Sportowe

W klasyfikacji medalowej wojskowych Igrzysk prowadzą gospodarze z dorobkiem 119 medali, w tym 69 złotych. Polska zajmuje siódme z 41 medalami, w tym 4 złotymi - dwa w ratownictwie wodnym i po jednym w strzelectwie i żeglarstwie.