To już 10 lat Biegu Częstochowskiego. „Polecam z czystym sumieniem!”


Opublikowane w śr., 13/03/2019 - 10:17

Jestem jedną z czterdziestu osób, które uczestniczyły we wszystkich edycjach Biegu Częstochowskiego. Znam to wydarzenie od podszewki, będąc nie tylko uczestnikiem, ale i współorganizatorem – pisze Karol Grosfeld, Ambasador Festiwalu Biegów.

To bieg robiony przez prawie stuosobową grupę częstochowskich biegaczy zapaleńców zrzeszonych w Klubie Zabiegani Częstochowa. Impreza dla biegaczy takich samych jak oni – zakręconych, ale i wymagających. Robią go tak, jakby robili bieg dla siebie, mimo, że sami przeważnie w nim nie startują, zajmując się jego obsługą. Są szczęśliwi mogąc dać środowisku biegaczy coś od siebie, coś co rodzi się ich serc, a w dodatku coś, na czym się znają.

Dobór i zabezpieczenie trasy, organizacja biura zawodów, bufety, pakiety startowe, nagrody... wszystko, co istotne dla uczestnika biegu ulicznego, jest dla Organizatora świętością. Liczy się też jakość.

Częstochowa ze swoją historyczną, Maryjną sławą podkreśla wyjątkowość tego biegu. Każdy z ponad tysięcznego grona biegaczy ma okazję okrążyć Wzgórze Jasnogórskie i pomykać główną osią miasta - Aleją Najświętszej Maryi Pan. Tak poprowadzona dziesięciokilometrowa, atestowana trasa, czyni Bieg Częstochowski nie tylko atrakcyjnym ale i wymagającym. Tu musisz kilka razy zmierzyć się z podbiegami. Niesiony dopingiem tłumu kibiców mkniesz do mety, pokonując kolejne kilometry.

Tu, masz się się z kim pościgać, bo jak pokazują wszystkie dotychczasowe edycje, bieg ten polubili piekielnie mocni Kenijczycy i Ukraińcy. W 2013 roku wygrał z nimi nasz rodak, Radosław Kłeczek. Mocni są również częstochowscy biegacze, zarówno panie jak i panowie. W doborowej obsadzie każda edycja ociera się o nowy rekord trasy. Obecnie należy on do jednego z Kenijczyków – 29:52.

Biegowi Częstochowskiemu stuknęło w tym roku dziesięć lat. Można go więc uznać za okrzepły, a wręcz kultowy. Wystarczająco dużo, by ocenić wydarzenie jako bieg z renomę, bieg, który z czystym sumieniem można polecić każdemu biegaczowi w Polsce.

Na 11. Bieg Częstochowski zapraszają Zabiegani Częstochowa i rowerowy pacemaker Krzare.

11. Bieg Częstochowski w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.

Karol Grosfeld, Klub Zabiegani Częstochowa, Ambasador Festiwalu Biegów


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce