Karolina Nadolska wygrywa w Bośni. Tu opłaca się biegać szybko

Opublikowane w pon., 24/06/2019 - 12:41

Karolina Nadolska wygrała bieg na 10 km w miejscowości Brczko, na północy Bośni i Hercegowiny. Vidovdan Road Race to jeden z najbardziej prestiżowych biegów w tym kraju, posiadający odznakę IAAF Bronze Label Road Race.

Polka prowadziła od samego początku, ale goniąca ją obrończyni tytułu Białorusinka Kaciaryna Karneuenko nie miała zamiaru oddawać pierwszego miejsca bez walki. Nadolska wytrzymała narzucone tempo i wygrała z czasem 33:49. Jej rywalka uzyskała czas 33:57. Trzecia na mecie była była Marokanka Soukaina Atananew z wynikiem 34:12.

Na piątym miejscu uplasowała się inna Białorusinka, znana także z polskich tras Svetlana Kudelicz, która uzyskała rezultat 34:25.

Rekord trasy przetrwał kolejną edycję imprezy i wciąż należy do Serbki Olivery Jevtic - wicemistrzyni Europy w maratonie z 2006 r., która dwa lata później w Brczko nabiegała 32:04. Przypomnijmy, że rekord Polski na 10 km jest niewiele słabszy i należy właśnie do Karoliny Nadolskiej - 32:09 z 2013 roku.

Wśród mężczyzn zwyciężył Erytrejczyk Afewerki Berhane z wynikiem 29:07, pokonując Rumuna Nicolae Soare - 29:20, oraz Marokańczyka Mourada Marofita - 29:45. Tu rekord również nie został poprawiony (28:11 Kenijczyka Gordona Mahagu z 2010 r.). Uczestnicy narzekali na upał i dużą wilgotność, co uniemożliwiły szybsze ściganie.

W Bośni opłaca się biegać szybko. Na zwycięzców czeka na nagroda w wysokości 600 dolarów. Nawet 20 dolarów można otrzymać za 20. miejsce. Do wypłaty dochodzą premie czasowe - jeśli zwycięzca i zwyciężczyni pobiegliby poniżej wyznacoznych czasów (28 minut mężczyźni i 32 minuty kobiety), na ich konto wpłynęłoby dodatkowe 3 000 dolarów.

Także kolejni zawodnicy mogą liczyć na bonusy czasowe w zależności od miejsca, o ile złamią podaną granicę. Niemniej w przypadku wyników wyższych niż 33 minuty u mężczyzn i 45 minut u kobiet, zwycięzcom wypłacana jest tylko połowa z 600 dolarów nagrody.