Katarzyna Kowalska wysoko w Lizbonie. Wygrywa Mare Dibaba

Opublikowane w pon., 20/03/2017 - 11:44

Rekordzistka Polski w półmaratonie zajęła 8. miejsce w Lisbon Half Marathon. Zwyciężyła Etiopka Mare Dibaba – mistrzyni świata w maratonie.

Był to dopiero piąty półmaraton Katarzyny Kowalskiej w karierze. Debiutowała na tym dystansie w Warszawie w 2011 roku, gdy uzyskała rezultat 1:11:27. Rok temu w Pradze ustanowiła rekord kraju wynikiem 1:10:06. W Lizbonie osiągnęła wynik 1:12:01, trzeci co do jakości w dotychczasowej karierze.

Katarzyna Kowalska musiała walczyć o swoją pozycję aż do ostatnich metrów. Nad Kenijką Susan Jeptoo Kipsang miała tylko sekundę przewagi i dwie sekundy nad 42-letnią Francuską Christelle Daunay - Mistrzynią Europy w Maratonie z 2014 roku. Finiszowała jako druga Europejka. Do Portugalki Jessicki Augusto, która zajęła siódme miejsce, straciła półtorej minuty.

Równie wyrównana zacięty pojedynek toczył się o zwycięstwo. Do końca nie było pewne czy wygra Etiopka Mare Dibaba czy Kenijka Vivian Cheruiyot. Prowadziła o krok Dibaba, ale mistrzyni olimpijska w biegu na 5000m szukała miejsca do wyprzedzania rywalki.

Etiopka przyspieszyła na ostatniej prostej i potwierdziła swoją wysoką formę. Zwyciężyła z czasem 1:09:43. Natomiast Vivian Cheruiyot straciła sekundę. Trzecia była kolejna Kenijka Mary Wacera – brązowa medalistka Mistrzostw Świata w półmaratonie z rezultatem 1:09:53.

Wśród mężczyzn bieg zwyciężył jeden ze słynnych braci Robertsonów - Jake, który uzyskał czas 1:00:01. Nowozelandczyk w wieku 17 lat wyjechał z bratem bliźniakiem do Kenii, żeby trenować tam gdzie robią to najlepsi.

Drugie miejsce zajął Kenijczyk Jamaes Mwangi z wynikiem 1:01:11. Trzeci był jego rodak Edwin Kibet Koech z rezultatem 1:01:45. Jeden z faworytów - Erytejczyk Nguse Amslom, z rekordem życiowym 59:39, był dopiero piąty uzyskując czas 1:03:52.

W biegu głównym i imprezach towarzyszących wystartowało blisko 35 tysięcy osób. Startowano z mostu 35 Kwietnia. Meta usytuowana była przed Klasztorem Hieronimitów, wybudowanym w XV wieku.

Więcej zdjęć: TUTAJ