Katowice: Bieg 9 Górników po raz drugi


Opublikowane w pt., 23/08/2019 - 11:07

Pacyfikacja kopalni KWK „Wujek” w 1981 roku stanowi jedno z najtragiczniejszych i najbardziej symbolicznych wydarzeń w najnowszej historii Polski, Śląska i lokalnej społeczności. Przez 6 lat Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach organizowało dla młodzieży szkolnej specjalny bieg, którego celem było upamiętnienie poległych górników poprzez sportową aktywność.

W 2018 roku, po nawiązaniu współpracy z firmą Jafi Sport, Bieg 9 Górników stał się ogólnopolskim wydarzeniem skierowanym do wszystkich biegaczy. Wyjątkowa idea, nietypowy dystans i zaskakująco wymagająca trasa w malowniczym Parku Kościuszki przyciągnęła na start niemal 250 uczestników.

Gdy 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, górnicy KWK „Wujek” w Katowicach ogłosili strajk okupacyjny przeciwko tej decyzji. 16 grudnia zostali spacyfikowani przez Milicję Obywatelską, wojsko oraz pluton specjalny ZOMO, który otworzył ogień w stronę górników. Zginęło dziewięciu: Jan Stawisiński, Joachim Józef Gnida, Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Ryszard Józef Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk i Zenon Zając, a dwudziestu trzech innych strajkujących zostało rannych.

14 grudnia 2019 roku po raz kolejny pobiegniemy w Biegu 9 Górników i złożymy kwiaty pod pomnikiem-krzyżem. Każdy kolejny rok oddala nas od tragicznego wydarzenia, ale pamięć o poległych i strajkujących nie może się zatrzeć. Startując na symbolicznym dystansie 9 kilometrów oddajemy hołd tym, którzy nie zawahali się upomnieć o wolność i zapłacić za to najwyższą cenę.

Sprawdź szczegóły wydarzenia i dołącz do grona uczestników. Daj znać swoim znajomym i wspólnie spotkajmy się w Katowicach. Gwarantujemy maksymalne zaangażowanie w organizację zawodów, które łączą wymiar historyczny oraz sportowy. Uczestnicy edycji z 2018 roku mogą potwierdzić, że wyznaczona trasa Biegu 9 Górników okazała się wyjątkowym, intrygującym, sportowym wyzwaniem.

Więcej informacji w festiwalowym KALENDARZU IMRPEZ.

źródło: Organizator


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce