Katowicka „Wolność na 5” – bieg na piątkę! [ZDJĘCIA]


Opublikowane w śr., 14/11/2018 - 09:35

W bogatej ofercie biegów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości znalazły się imprezy małe, duże i te bijące rekordy frekwencji, koleżeńskie i komercyjne, organizowane przez różne podmioty. Na uwagę zasługuje sobotni bieg „Wolność na 5”, który w Katowicach zorganizowało III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza. Impreza stała na najwyższym poziomie a zaangażowanie pracowników, uczniów i absolwentów szkoły jest naprawdę imponujące.

Bieg ukończyło 325 biegaczy, którzy mogli wybierać między dystansami 5 i 10 km. By mogli pobiec przez serce Śląska, czyli samo centrum Katowic, na posterunku stanęło 170 uczniów i kilkunastu nauczycieli. Większość zabezpieczała trasę, inni przygotowywali posiłek, biuro zawodów, wręczali medale i pilnowali porządku.

- Grono nauczycielskie też bardzo się zaangażowało. Robili z nami kanapki dla wolontariuszy, aktywnie pomagali już od piątkowego wieczoru – mówi Anna Gemza, która pomagała w organizacji biegu a później sama w nim wystartowała, wygrywając kategorię absolwentek szkoły. - Wzięłam udział w tym biegu, bo uwielbiałam tę szkołę, spędziłam w niej cudowne chwile i mam sentyment. Uwielbiam też organizatorkę, Ewelinę Puchałę, jej pasję do biegania i nastawienie do ludzi. I najważniejsze: bieg był dla Pawła Lewka. Każda taka charytatywna impreza to dla niego zastrzyk gotówki, której bardzo potrzebuje na leki, rehabilitację i codzienne życie.

Trasa biegu wiodła przez centrum Katowic, obok miejsc ważnych dla historii miasta i regionu. Na Placu Sejmu Śląskiego zawodnicy mogli zobaczyć żołnierzy, czołgi i armaty. Nie zabrakło też akcentów patriotycznych a barwy biało- czerwone dominowały tego dnia. Na mecie na wszystkich czekały odlewane medale z polską flagą na tle szkoły.

- Każdy świętował 100-lecie odzyskania niepodległości na swój sposób, ja postawiłam uczcić je biegowo. Nie mogło być inaczej! Wystartowałam w pierwszej edycji biegu Wolność na 5 na dystansie 5 km, ale do wyboru był jeszcze 10km – powiedziała nam druga Natalia Gracz, druga kobieta ba krótszym dystansie. - Impreza można nawet powiedzieć, że kameralna, bo na kilkaset osób, ale zorganizowana ze starannością i sercem! Świetna i nawet płaska trasa, jak na katowickie „górki" oraz idealna pogoda pozwaliła na wykręcenie niezłych czasów. Tak też było w moim przypadku. Wielkie brawa dla organizatorów. Liczę, że impreza na stałe wpisze się w obchody Święta Niepodległości!

Najszybszym zawodnikiem krótszego dystansu okazał się Artur Rosiński, któremu pokonanie 5 km zajęło 16:13. Drugie miejsce zajął Aleksander Zięba (16:19) a podium dopełnił Maciej Michalak (17:01). Wśród pań triumfowała Magdalena Krawczyk (18:07), druga była wspomniana Natalia Gracz (19:15) a trzecia Beata Mendel (21:55).

W biegu na dystansie 10 km zwyciężył Mateusz Sprutta (37:06) przed Grzegorzem Szymurą (37:13) i Marcinem Malysą (37:40). Trzy najszybsze panie to Emilia Wronecka (44:05), Magdalena Kula (45:54) oraz Anna Nowak (47:25). W biegu nagrodzono też najszybsze trójki spośród uczniów katowickich szkół średnich oraz absolwentów III L.O. im. Adama Mickiewicza.

Pełne wyniki są dostępne TUTAJ.

Organizatorzy biegu pokazali, że można w piękny sposób połączyć promocję aktywnego stylu życia, uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości a przy tym jeszcze pomóc komuś w potrzebie i szerzyć ideę wolontariatu. W wydarzeniu wzięła udział rzesza licealistów, większość w ramach wolontariatu pomogła w organizacji, ale uczniów nie zabrakło też na starcie. Wielkie brawa dla organizatorów. Wolność na 5 była… na piątkę, z solidnym plusem!

KM

fot. Marcin Bednarczyk


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce