Kenijski biegacz nagrodzony za pomoc rywalowi [WIDEO]


Opublikowane w śr., 05/06/2019 - 11:50

Simon Cheprot nie zapomniał czego w dzieciństwie uczył go ojciec. Finiszując na wysokim miejscu w kenijskim biegu Okpekpe International 10k, Kenijski biegacz pomógł rywalowi, który upadł na trasę. Stracił pozycję, ale zyskał szacunek i… pieniądze.

Do zdarzenia doszło tuż przed metą prestiżowego biegu, posiadającego odznakę IAAF Silver Label Road Race. W bezpośrednim pojedynku Cheprot pomógł rodakowi Kennethowi Kipkemoi, który padł wyczerpany na trasę. Podnosząc rywala z ziemi i doprowadzając go do mety, przegrał swój bieg, ale zdobył serca kibiców i organizatorów – relacjonowały nigeryjskie media.

– Bieganie to nie wojna; bieganie przynosi pokój, jedność i przyjaźń – stwierdził Simon Cheprot. Nie żałuje swojej decyzji o zatrzymaniu się i pomocy rywalowi. – Ojciec powiedział mi kiedyś: idąc ulicą zobaczysz chorego - pomóż mu, nie zostawiaj go. Gdy zobaczyłem Kipkemoia przypomniałem sobie te słowa – dodał Simon Cheprot, który wygrywał w Okpekpe w 2016 r., a dwa lata później był drugi.

Postawę Kenijczyka docenili jeden ze sponsorów imprezy, a także były i obecny gubernator stanu Edo Adam Oshiomole i Philip Shaibu. Spontaniczną zbiórką uhonorowali biegacza nagrodą fair play w wysokości 1 miliona szylingów (ok. 40 tys. zł).

– To postawa godna sportowca. Simon poświęcił należytą uwagę uczciwości, etyce, szacunkowi i poczuciu wspólnoty ze swoimi konkurentami. On jest naszym bohaterem, bohaterem siódmej edycji naszego wyścigu - powiedział Mike Itemuagbor, promotor Okpekpe International 10k.

Bieg wygrali Dawit Fikadu z Bahrajnu i Kenijka Sheila Chelangat.

red.


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce