Kilian Jornet wygrał bieg i całą serię Skyrunner World

Opublikowane w wt., 15/10/2013 - 12:50

Kilian Jornet zwycięzcą serii Skyrunner World / Fot. Facebook.com/Skyrunning

Niedzielny bieg Limone Extreme był już ostatnim w tym roku wydarzeniem serii Skyrunner World. 10. edycja imprezy przyniosła zmiany w organizacji. Cały cykl zawodów składa się teraz z 15 biegów podzielonych na trzy grupy: Sky, Ultra i Vertical. Biegi typu Sky odbywają się na dystansie od 22 do 50 km i charakteryzują się przewyższeniami co najmniej 1300-metrowymi. W grupie Ultra znajdują imprezy rozgrywane na dystansie dłuższym niż 50 kilometrów. Dla odmiany krótkie biegi z ponadkilometrowym przewyższeniem i znacznym nachyleniem stoku składają się na typ Vertical.

Limone Extreme był piątą imprezą z grupy Sky i zarazem ostatnią w całym cyklu 15 biegów. Zawodnicy mieli do pokonania 23,5 km oraz 2000m przewyższeń. Rekord trasy (2.13,24) należał do Marco De Gasperi, tego samego, który w sierpniu w przeddzień Mistrzostw Świata w Długodystansowym Biegu Górskim w Szklarskiej Porębie nabawił się kontuzji i zmagania swoich rywali obserwował z pozycji kibica.

W niedzielny poranek 437 biegaczy stanęło na starcie usytuowanym na brzegu Jeziora Garda, ale to Kilian Jornet okazał się najszybszy i linię mety przekroczył po 2 godzinach 17 minutach i 3 sekundach. Rekord nie został pobity, ale Katalończyk pozostał liderem całej serii Sky. Dodał ten tytuł do zwycięstwa w serii Ultra. W grupie Vertical musiał się zadowolić siódmym miejscem.

Wśród pań, w ostatnim biegu sezonu i jednocześnie w całej serii Sky wygrała Amerykanka Stevie Kremer. Dominika Wiśniewska-Ulfik i Maria Cebo w klasyfikacji Sky zajęły odpowiednio 18. i 20. miejsce.