Kolejni Polacy z minimami na HMŚ w Sopocie

Opublikowane w pon., 10/02/2014 - 12:36

Rośnie liczba zawodników, którzy wypełniają minima PZLA przed Halowymi Mistrzostwami Świata w Sopocie.

W sobotę Justyna Święty zwyciężyła bieg na 400 m podczas Wiedeń Indoor Gala. Zawodniczka AZS AWF Katowice osiągnęła czas 52,84, o 0,16 sek. lepszy od związkowego minimum. Ten wynik to także jej rekord życiowy w hali. Największe dotychczasowe sukcesu urodzonej w 1992 r. zawodniczki to złoty medal w sztafecie 4x400m oraz brązowy krążek w biegu indywidualnym na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tempere

Kolejne dwa minima nasi zawodnicy wywalczyli na własnym obiekcie – w Spale. Kwalifikację na HMŚ uzyskał zawodnik Zawiszy Bydgoszcz Dominik Bochenek, który pobiegł 60 m przez płotki w czasie 7.63 sek. Tym samym pobił swój rekord życiowy (7.66 z 2008) i wypełnił minimum PZLA wynoszące 7.70. Urodzony w Jaśle zawodnik wśród swoich dotychczasowych sukcesów ma m.in. złoty medal podczas Igrzysk Wojskowych w Rio de Janeiro w 2011 na 110 m ppł, oraz dwa złote medale Mistrzostw Polski na tym dystansie (2009, 2011).

Minimum na 400m wypełnił też Jakub Krzewina, który swój bieg w Spale zwyciężył z czasem 46.65, również ustawiając rekord życiowy. Minimum PZLA na tym dystansie wynosi 46.80. Zawodnik AZS AWF Kraków zna już smak Halowych Mistrzostw Świata - w 2012 r. w Stambule biegnąc w sztafecie 4x400m zajął 6. miejsce. Wcześniej kwalifikację wywalczył jego kolega z drużyny Rafał Omelko z czasem 46.45.

Podczas Mityngu w Belgijskiej Gandawie minimum na 3000m wywalczyła Renata Pliś. Czas, jaki uzyskała to 8:53.74 - minimum wynosiło 9 minut. Zawodniczka Maratonu Świnoujście wyprzedziła Kenijkę Chepkurui i Etiopkę Tesffay. W tym samym biegu czwartą lokatę zajęła Katarzyna Broniatoska z czasem 9:06:69, a piąta Sofia Ennaoui z rezultatem 9:07:53. Przypomnijmy, że Renata Pliś zakwalifikowała się do HMŚ także na dystansie 1500m.

Po latach przerwy doczekamy się sprintera na Halowych Mistrzostwach Świata. Wszystko za sprawą Dariusza Kucia, który wynikiem 6,65 wyrównał minimum PZLA na sopocka imprezę. Podczas zawodów w Gandawie w biegu na 60m Polak zajął 3. miejsce. Podczas tego samego mityngu kwalifikację wywalczyła tyczkarka Anna Rogowska.

W belgijskim mityngu widoczni byli także inni Polacy. Adam Kszczot zwyciężył bieg na 800m z czasem 1.46,32. Natomiast Karol Zalewski o 0,33 sek. poprawił rekord Polski na 300m (32,82). Wystarczyło to jednak do zajęcia tylko drugiego miejsca. Zwyciężył rewelacyjny Czech Pavel Maslak ustanawiając rekord Europy z czasem  32,15.

Halowe Mistrzostwa Świata w Sopocie odbędą się w dniach od 5 do 7 marca.