Kryzys wzmacnia! Joshua Cheptegei o włos od rekordu świata na 15 km!

Opublikowane w pon., 20/11/2017 - 11:07

Kiedy mówimy „Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju” mijają 3 sekundy. Tyle czasu zabrakło w niedzielę Ugandyjczykowi Joshua Cheptegeiowi do pobicia rekordu świata na dystansie 15 km.

Tegoroczna edycja biegu Zevenheuvelenloop, rozgrywanego w holenderskim Nijmegen zapowiadana była jako próba pobicia rekordu na dystansie 15 km. Najlepszy wynik w historii należy do Kenijczyka Leonard Patrick Komona – 41:13. Rezultat ten osiągnięty został w 2010 roku, właśnie podczas wspomnianej imprezy.

W niedziele wszystkie oczy skierowane były na Ugandyjczyka Joshua Cheptegeia - aktualnego wicemistrza świata w biegu na 10 000 m z Londynu, dwukrotnego - z rzędu - zwycięzcę „piętnastki” w Nijmegen. Biegacz chciał sięgnąć po hattricka, ale to poprawnie rezultatu Kenijczyka było jego głównym celem.

Faworyt nie oglądał się na rywali. Pierwsze 5 km pokonał w czasie 13:58. Na 10. kilometrze zameldował się z międzyczasem 27:46. Metę przekroczył z wynikiem 41:16 – trzy ekundy od rekordu Komona.

Wynik Cheptegeia daje średnie tempo 2:45 min./km! Ostatnie dwa kilometry Ugandyjczyk pokonywał dużo szybciej, nawet po 2:38 min./km. Mimo wgranej, w wywiadach Cheptegei nie krywał rozczarowania. Trudno się dziwić, zaledwie chwila dzieliła go od premii w wysokości 50 000 euro.

Drugi na mecie był Etiopczyk Amdework Walelegn z wynikiem 42:40, a trzeci Kenijczyk Noah Kipkemboi, z 3 sekundami straty do drugiego miejsca. Najlepszym z Europejczyków okazał się Brytyjczyk Callum Hawkins, który zajął 10. miejsce z rezultatem 44:45.

Wśród pań wygrała niespodziewanie Etiopka Birke Debele, z rezultatem 48:52. Dopiero piąta była aktualna mistrzyni świata w maratonie Rose Chelimo, która uzyskała wynik 49:08. Dodajmy, że najlepszy wynik w historii w biegu pań na 15 km wynosi 45:37 i należy do Joyciline Jepkosgei.

21-letni Joshua Cheptegei jest mistrzem świata juniorów w biegu na 10 000 m z 2014 roku. Głośno o nim zrobiło się w tym roku podczas przełajowych mistrzostw świata rozgrywanych w stolicy swojego kraju - Kampali. Zawodnik prowadził przez większość dystansu. Na ostatnich kilometrach górę wzięło zmęczenie i Cheptegei zaczął zwalniać. Ostatnie kilkaset metrów to walka o przetrwanie.

Do mety zawodnik dotarł na 30. miejscu, ale dzięki jego ofiarnej postawie drużyna Ugandy zdobyła brąz. Wszystko wskazuje, że jeszcze nie raz o nim usłyszymy.