Letnie Igrzyska Wojskowe: Pięć medali Polaków w maratonie!

Opublikowane w ndz., 11/10/2015 - 12:46

Podczas 6. Międzynarodowych Wojskowych Igrzysk, Polacy zajęli piąte miejsce w klasyfikacji medalowej mając na koncie 42 medale (łącznie we wszystkich dyscyplinach). Sześcioro mundurowych maratończyków przyczyniło się do tego dorobku, zdobywając w ostatnim dniu zawodów 3 medale indywidualne i 2 drużynowe.

Na trasie niełatwego, wymagającego i taktycznego biegu najlepiej poradziła sobie Iwona Lewandowska, która na tego typu zawodach debiutowała. Przed wyjazdem do Korei, w rozmowie z naszym portalem mówiła, że jest dobrze przygotowana do maratonu i jedzie, podobnie jak cała drużyna, po medale i wysokie miejsce.

Nie miała łatwego zadania, ale od 35. kilometra praktycznie niezagrożona zmierzała do mety i do samego końca nie dała sobie odebrać zwycięstwa.

Trzecie miejsce wśród pań przypadło w udziale Monice Stefanowicz. Dzięki temu drużynowo Polki także zdobyły złoty krążek.

„I złoty medal idzie do... mnie. I to dwukrotnie. Indywidualne i drużynowe zwycięstwo”

- podsumowała Iwona Lewandowska na swoim profilu.

Pełne wyniki: biegu kobiet TUTAJ

Męską rywalizację w maratonie wygrał Alemu Bekele Gebre, Etiopczyk reprezentujący Bahrajn. Jednak drugie miejsce należało już do Marcina Chabowskiego.

„Tak, jak przewidywałem był to taktyczny bieg na trudnej trasie. Nikt nie garnął się do prowadzenia. Decydujący atak nastąpił na 30 km, gdzie Etiopczyk w barwach Bahrajnu ostro przyśpieszył biegnąc kolejne 5 km w 14:08. Mój międzyczas to 14:43, więc też nieźle. Indywidualnie zdobyłem srebro z czasem 2:15:37, drużynowo zaś złoty medal razem z H. Szostem i B. Brzezińskim”

- napisał na swoim profilu Marcin Chabowski.

Chociaż czas Marcina jest o przeszło 5 minut gorszy od jego życiówki, to jednak rekordy indywidualne nie były najważniejsze podczas wojskowej olimpiady. W klasyfikacji drużynowej liczyły się przede wszystkim zajęte miejsca. Henryk Szost zajął 5. miejsce (2:17:43), a Błażej Brzeziński ukończył bieg na 7. miejscu (2:18:03). Dzięki temu Polska okazała się najlepsza w maratonie.

„Jeśli chodzi o wyniki, to trzeba przyznać, że są one dalekie od naszych rekordów życiowych. Na ten fakt złożyły się dwa czynniki: trudna trasa z wieloma długimi podbiegami, oraz jak to zwykle na imprezach mistrzowskich bywa, bieg rozegrany został w wolnym tempie”

- ocenił start Błażej Brzeziński na swoim profilu.

Pełne wyniki biegu mężczyzn: TUTAJ.

​W sumie polscy lekkoatleci trenujący ku chwale polskiej armii zdobyli w Korei 15 medali, w tym

• 4 złote (sztafeta 4x100m, I. Lewandowska, drużyna maratońska i drużyna maratonek)
  • 4 srebrne (A. Kiełbasińska, A.Noga, P. Małachowski, M.Chabowski)
  • 7 brązowych (A, Cichocka, M. Lewandowski, M. Popowicz, A.Świderski, D. Bochenek, P. Wojciechowski, M. Stefanowicz).

W sumie Polacy zdobyli 42 krążki. Dorobek ten nie jest najlepszym w historii polskich startów na wojskowych igrzyskach, podczas poprzednich zajęliśmy 4. miejsce w klasyfikacji medalowej, mając na koncie jeden medal więcej. Najwięcej medali z Korei przywiozą Rosjanie, którzy zwyciężali w 59 konkurencjach, 43 razy kończyli rywalizację ze srebrnym medalem i 33 razy sięgnęli po brąz.